POWRÓT
     2012-11-23 00:00:00

Wizyta Ministra Spraw Zagranicznych Maroka.


Stan dwustronnych stosunków polsko-marokańskich oraz perspektywy ich rozwoju były tematami spotkania Ministra Radosława Sikorskiego z Ministrem Spraw Zagranicznych i Współpracy Królestwa Maroka Saadeddinem El Othmanim, który gości z wizytą w Polsce.

W trakcie rozmów Minister Radosław Sikorski nawiązał do swej wizyty w Maroku w 2009 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia stosunków dyplomatycznych. Wskazał także na ponad 200-letnią tradycję dwustronnych relacji kulturalno-naukowych, akcentując potrzebę wykorzystania istniejącego w tej dziedzinie potencjału. Jedną z płaszczyzn może być Eurośródziemnomorska Fundacja Dialogu Kultur im. Anny Lindh. Obaj ministrowie zauważyli, że Maroko znajduje się w czołówce arabskich partnerów gospodarczych Polski. Intensyfikacja współpracy ekonomicznej jest możliwa m. in. dzięki wykorzystywaniu instrumentów istniejących w relacjach Maroka z Unią Europejską. Minister Othmani interesował się polskimi doświadczeniami okresu demokratycznej transformacji z uwagi na wprowadzane właśnie w Maroku reformy.

Podczas spotkania ministrowie poruszyli także tematy związane z regionem Afryki Północnej, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń Arabskiej Wiosny i ich konsekwencji dla sytuacji w krajach Maghrebu i Egipcie.

Szef marokańskiej dyplomacji, który przyjechał do Polski na zaproszenie Ministra Radosława Sikorskiego, w trakcie pobytu w naszym kraju zostanie także przyjęty przez wicemarszałka Sejmu RP Cezarego Grabarczyka i spotka się z przedstawicielami Polsko-Marokańskiej Parlamentarnej Grupy Przyjaźni.

Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych

/msz.gov.pl/

/msz.gov.pl/  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION