POWRÓT
     2013-05-05 00:00:00

6 maja Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.


6 maja br. przypada Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Z tej okazji MSW zainauguruje ogólnopolskie obchody poświęcone, w szczególności bezpieczeństwu pieszych w ruchu drogowym. 6 maja br. w MSW odbędzie się seminarium, w trakcie którego eksperci będą rozmawiać o bezpieczeństwie drogowym. Ze statystyk policyjnych za 2012 r. wynika, że bezpieczeństwo na polskich drogach poprawia się. Po raz pierwszy w historii wolnej Polski odnotowaliśmy tak wyraźny spadek liczby zabitych w wypadkach drogowych. Tylko w I kwartale 2013 r. w porównaniu z takim samym okresem w 2012 r. w wypadkach drogowych zginęło o 27,5% osób mniej, w tym o 11,6% zmniejszyła się liczba ofiar śmiertelnych wśród pieszych.

W I kwartale 2013 r. w wypadkach drogowych zginęło 541 osób, o około 28% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Spadła również liczba pieszych zabitych w wypadkach drogowych. W I kwartale 2013 r. zginęło o 31 pieszych mniej niż w tym samym okresie w 2012 r. Udało się to osiągnąć dzięki m.in. zaangażowaniu policji w działania kontrolne na drodze oraz różnorodnym przedsięwzięciom edukacyjno-profilaktycznym realizowanym przez policjantów ruchu drogowego.

Podczas seminarium poruszone będą zagadnienia, dotyczące bezpieczeństwa pieszych na drodze. Uczestnicy seminarium omówią kwestie właściwych nawyków w procesie szkolenia kierowców oraz przeanalizują inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa pieszych na świecie w kampaniach profilaktycznych. W trakcie seminarium będzie mowa o nowoczesnych rozwiązaniach infrastrukturalnych, wpływających na bezpieczeństwo pieszych oraz rozwiązaniach zastosowanych w samochodach, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa pieszych.

Komisja Europejska określając kierunki polityki bezpieczeństwa ruchu drogowego na lata 2011 – 2020 wskazała, że jednym z najistotniejszych elementów jest zachęcanie użytkowników dróg do bezpieczniejszej jazdy. Temu ma służyć stworzenie europejskiej strategii w zakresie edukacji i szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa drogowego.

Podczas seminarium młodzież z grupy PaT („Profilaktyka a Ty”) wystawi przedstawienie teatralne pn. „Poczekalnia”. Autor przedstawienia jest laureatem konkursu, przeprowadzonego w ramach programu „Razem bezpieczniej”. Odbędzie się także pokaz mody dziecięcej, w trakcie którego zaprezentowane zostaną elementy odblaskowe, poprawiające bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym.

Seminarium organizuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komenda Główna Policji, we współpracy z: Instytutem Transportu Samochodowego, Stowarzyszeniem Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego oraz Automobilklubem Polski.

Według danych policji w ostatnim dziesięcioleciu, najwięcej wypadków drogowych, w trakcie których zginęło najwięcej osób, miało miejsce w 2003 r. W nieco ponad 51 tys. wypadków drogowych, zginęło 5 tys. 640 osób.

W całym 2012 r. doszło do ponad 37 tys. wypadków drogowych (spadek o 7,5% do 2011 r.), w których zginęło około 3 tys. 600 osób (spadek o 14,8% osób), a rannych zostało około 45 tys. 800 osób (o 7,5% mniej niż w 2011 r.). Wypadków z udziałem pieszych w 2012 r. było 10 tys. 309 (27,8% ogółu), w których zginęło ponad 1 tys. 100 osób (32,7%), a około 1 tys. zostało rannych (21,7%).

W 2012 r. do największej liczby wypadków drogowych doszło w miesiącach: październik (10,1% ogółu), wrzesień (9,8%), lipiec (9,7%). Najwięcej wypadków odnotowano w piątki (16,6% ogółu), a ofiar śmiertelnych w soboty (16,9%).

Sprawcami wypadków drogowych są także sami piesi. W 2012 r. z ich winy doszło do ponad 3 tys. 700 wypadków (10,1% ogółu wypadków), w których zginęło 625 osób (17,5% ogółu zabitych), a rannych zostało około 3 tys. 200 osób (6,9% ogółu rannych). Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych spowodowanych przez pieszych było: wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem (55,4% wszystkich zdarzeń), przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym (11,8%), wejście na jezdnię przy czerwonym świetle (8,3%), czy wejście na jezdnię zza pojazdu bądź innej przeszkody (1,6%).

fot. redakcja/msw.gov.pl/  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION