POWRÓT
     2017-04-19 00:00:00

74. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.


W środę 19 kwietnia 2017 roku, w 74. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, przy warszawskim Pomniku Bohaterów Getta rozpoczęto główne obchody upamiętniające to tragiczne wydarzenie. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w obchodach uczestniczył Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

Powstańcom oddano hołd w milczeniu, składając symboliczne wiązanki kwiatów przy pomnikach wzniesionych na terenie dawnego getta ku czci pamięci żydowskich bohaterów.

Kwiaty od Prezydenta RP Andrzeja Dudy zostały dziś złożone także przy Enklawie Getta i tablicy Pawła Frenkla.

Na wezwanie Żydowskiego Komitetu Narodowego, 19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim wybuchło zbrojne powstanie. Była to dramatyczna próba powstrzymania ostatecznej likwidacji getta, zarządzonej na rozkaz Heinricha Himmlera. Walki trwały do połowy maja 1943 roku. Kilkuset powstańców pod dowództwem komendanta Mordechaja Anielewicza stawiło opór niemieckim siłom dowodzonym przez generała SS Jürgena von Stroopa. Powstanie w getcie warszawskim było pierwszym zbrojnym powstaniem miejskim w okupowanej przez Niemców Europie. Zostało krwawo stłumione, zaś cała dzielnica getta doszczętnie zniszczona.

/fot.arch.redakcji//Prezydent.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Prezydent - Andrzej Duda


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION