,-,czytamy,w,uchwale." />POWRÓT
     2018-04-14 00:00:00

75. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Sejm oddał hołd ofiarom i bohaterom.


Przez aklamację posłowie podjęli uchwałę w 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Z inicjatywą uczczenia przez Sejm tego wydarzenia wystąpiło Prezydium Sejmu.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd żydowskim bojownikom, którzy dali wyraz najwyższemu bohaterstwu i poświęceniu, walcząc w obronie uniwersalnych wartości, jakimi są ludzka wolność i godność" - czytamy w uchwale.

Sejm w przypomina w dokumencie, że Powstanie było pierwszym aktem zbrojnego oporu w okupowanej przez niemiecką III Rzeszę Europie. W uchwale zaznaczono także, że celem walki nie było zwycięstwo nad okupantami, lecz obrona godności Żydów zamkniętych w getcie.

Autorzy uchwały podkreślają, że do bohaterskiej walki przeciwko znacznie liczniejszym siłom niemieckich okupantów stanęli członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej, Żydowskiego Związku Wojskowego oraz bojownicy niezwiązani z tymi organizacjami, zaś pomocy powstańcom udzieliło Polskie Państwo Podziemne. "Nierówna walka zakończyła się w połowie maja 1943 r. Ponad 300-tysięczna wspólnota żydowska, przez wieki zamieszkująca polską stolicę, praktycznie przestała istnieć" - napisano.

/fot.arch.redakcji//sejm.gov.pl/  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION