POWRÓT
     2018-02-08 00:00:00

Akt oskarżenia w sprawie korupcji w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zawierciu.


Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału do Walki z Korupcją KWP Katowice, prowadził śledztwo dotyczące powoływania się na wpływy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zawierciu i podejmowania się pośrednictwa w załatwieniu tam spraw w zamian za korzyści majątkowe. Dochodziło do tego w latach 2013-2016.

Na ławie oskarżonych zasiądą 23 osoby

Po przeprowadzeniu postępowania przygotowawczego prokurator skierował w tej sprawie akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Zawierciu.

Aktem oskarżenia zostało objętych łącznie 23 osoby w wieku od 23 lat do 67 lat. Na ławie oskarżonych zasiądzie trzech urzędników Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu. Przedstawiono im łącznie 127 zarzutów.

Śledztwo i zarzuty stawiane oskarżonym obejmowały proceder płatnej protekcji, nadużyć urzędniczych oraz wyłudzeń środków pochodzących z budżetu państwa oraz Unii Europejskiej na prowadzenie między innymi działalności gospodarczej.

Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono należące do oskarżonych mienie w postaci między innymi pieniędzy i samochodów osobowych.
Urzędnicy współdziałali w popełnianiu przestępstw

W trakcie prowadzonego postępowania ustalono, że osoby które otrzymały dotację między innymi na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wręczały korzyści majątkowe osobom pośredniczącym, powołującym się na wpływy wśród urzędników Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu. Kwoty wręczanych korzyści majątkowych wynosiły od 800 złotych do 10 tysięcy złotych. Dotacje udzielane z tego tytułu wynosiły od 20 tysięcy złotych do 22 tysięcy złotych.

W śledztwie ustalono również, że część wyłudzonych środków finansowych było wydatkowanych na inne cele.

Przestępczy proceder nie byłby możliwy bez współdziałania urzędników Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu, w tym byłej dyrektor oraz dwóch urzędniczek.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Źródło: pk.gov.pl

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION