POWRÓT
     2017-12-06 00:00:00

Apel o korzystanie z klauzuli niekaralności.


Trwa śledztwo w sprawie korupcji inspektor z łódzkiej Państwowej Inspekcji Pracy. Przyjmowała roboty budowlane w swoim domu w zamian za niekaranie mandatami. Wiemy, że takich przypadków korupcji jest więcej. Apelujemy do przedsiębiorców, którzy dali się uwikłać w ten proceder, o zgłaszanie się do CBA i skorzystanie z klauzuli niekaralności określonej w kodeksie.

Agenci z łódzkiej delegatury CBA wpadli na trop korupcyjnego procederu prowadzonego przez inspektora z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi – Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrolująca firmy budowlane z Łodzi i okolic, za swoją „przychylność” i niekarnie mandatami przyjmowała nielegalne korzyści. Na obecnym etapie agenci CBA ustalili, że łapówkami nie były pieniądze - inspektor wykańczała właśnie swój dom - i kontrolowane firmy musiały jej w tym nieodpłatnie pomóc. Wartość takich usług budowlanych – łapówek wahała od kilkuset złotych przy drobnych pracach do kilku tysięcy złotych przy większych robotach.

W Prokuraturze Rejonowej Łódź-Śródmieście zatrzymana usłyszała zarzuty korupcyjne. Inspektor decyzją sądu została aresztowana na 3 m-ce.

Agenci CBA z Łodzi potwierdzili już kilka takich przypadków z lat 2016-2017. Jednocześnie agenci CBA podejrzewają na podstawie już zgromadzonych materiałów dowodowych, że skala procederu była znacznie większa, a proceder mógł trwać od lat.

Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje przedsiębiorców, którzy na skutek składanych im propozycji korupcyjnych dali się uwikłać w ten proceder i którzy wręczyli korzyść majątkową – istnieje możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikająca z art. 229 par. 6 kk

Zgodnie z kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów ściągania – w tym przypadku Delegatury CBA w Łodzi lub Prokuratury Rejonowej Łódź-Śródmieście. Sprawca musi przy tym powiadomić o tym fakcie zanim organ ten o nim się dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa.

Piotr Kaczorek, CBA

/cba.gov.pl/

/cba.gov.pl/  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION