POWRÓT
     2017-12-05 00:00:00

Chcemy podnieść znaczenie wolontariatu w Polsce.


Wolontariat to element szerszej całości, którą można nazwać społeczeństwem obywatelskim - powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas II Ogólnopolskiej Konferencji „Wolontariat w kulturze: uczestnictwo, społeczność, rozwój”. Spotkanie, która odbyło się 4 grudnia br. w Łazienkach Królewskich jest częścią wieloletniego programu Narodowego Centrum Kultury "Wolontariat w kulturze”.

„Wolontariat w Polsce się rozwija”

- Wolontariat to element szerszej całości, którą można nazwać społeczeństwem obywatelskim, zaangażowaniem obywatelskim. Ta szersza całość jest oczywiście bardzo potrzebna w życiu społeczeństwa – ona powoduje, że demokracja lepiej funkcjonuje - powiedział podczas konferencji minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Podkreślił, że działalność w ramach wolontariatu, polegająca na "obustronnej wymianie", w Polsce wciąż się rozwija i coraz więcej instytucji podchodzi do niego profesjonalnie.

Wicepremier Piotr Gliński zaznaczył, że "ta wymiana służy do podnoszenia poziomu tego, co w socjologii nazywamy kapitałem społecznym, czyli cechy społecznej, która jest bardzo trudna do rozwijania, wykształcenia, a równocześnie jest niezbędna do tego, żeby społeczeństwa lepiej funkcjonowały".

Prof. Piotr Gliński podkreślił, że wprowadzenie do instytucji – dobrze zorganizowanego i przygotowanego – wolontariatu daje tej instytucji „nowe wartości, nową motywację”.

Podczas panelu eksperckiego: „Zarządzanie, strategia, misja instytucji a wolontariat” z udziałem dyrektorów instytucji współorganizujących konferencję, wicepremier Gliński porównał znaczenie wolontariatu w Polsce i w Stanach Zjednoczonych.

- Wciąż istnieje wielka przepaść pomiędzy pozycją wolontariatu w Polsce, a w Stanach Zjednoczonych, gdzie wolontariat ma ogromną wartość – powiedział Piotr Gliński. Dodał, że wkrótce powstanie program "Polski Korpus Solidarności", którego celem jest podniesienie znaczenia wolontariatu w Polsce. Program jest już prawie przygotowany i będzie realizowany przez Narodowy Instytut Wolności.

- Chodzi o to, by pokazać i zaświadczyć, że działania prowadzone w ramach wolontariatu są dla Polski ważne – podkreślił minister kultury.

Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk

Organizatorem konferencji jest Narodowe Centrum Kultury przy współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego i Fundacją Kronenberga. Honorowy patronat nad konferencją objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Celem spotkania jest stworzenie możliwości wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między pracownikami sektora kultury i ekspertami z zakresu wolontariatu z całego kraju. Konferencja stanowi część wieloletniego programu NCK "Wolontariat w kulturze", którego zadaniem jest rozwój i profesjonalizacja wolontariatu w instytucjach kultury w kraju.

/fot.arch.redakcji//www.mkidn.gov.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Warszawa


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION