POWRÓT
     2018-01-25 00:00:00

Davos: Premier Mateusz Morawiecki o przyszłości Unii Europejskiej.


Szef polskiego rządu wziął udział w nieformalnym spotkaniu Światowych Liderów Gospodarki, na którym przedstawił swoją opinię na temat przyszłości Wspólnoty Europejskiej.

W spotkaniu pn. „A Window of Opportunity for Europe” oprócz premiera Mateusza Morawieckiego, wzięli udział także szefowie państw i rządów oraz europejskich instytucji, m.in. premier Norwegii Emy Solberg, premier Czech Andrej Babis, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, komisarz ds. handlu UE Ceclia Malmström.

Reforma Unii Europejskiej


Zdaniem premiera Morawieckiego konsekwencje kryzysu finansowego i gospodarczego są nadal odczuwalne w wielu zakątkach Unii Europejskiej. Natomiast zaufanie, że Wspólnota może skutecznie rozwiązywać problemy obywateli, nie zostało jeszcze w pełni przywrócone. Jak stwierdził szef rządu, cyfrowa transformacja naszych gospodarek pociąga za sobą możliwości, które należy podjąć, jak i ryzyko, które należy zminimalizować. Nie bez znaczenia, zdaniem premiera, ma ubiegłoroczna oficjalna decyzja opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej.

Jak zaznaczył szef rządu, Unia Europejska powinna stać się bardziej konkurencyjna gospodarczo i otwarta na świat, a państwa członkowskie oraz ich potrzeby powinny wyznaczać kierunek przyszłości Wspólnoty. Polska uważa, że obecne rozwiązania dylematów Unii Europejskiej powinny być integracyjne i głęboko zakorzenione w woli narodów europejskich, wzmacniając tym samym rolę parlamentów narodowych.

Znaczenie Wspólnoty


Premier podkreślił, że zreformowana UE ma wielką i pozytywną rolę do odegrania w nowym porządku światowym. Zadaniem Mateusza Morawieckiego kreatywność i umiejętności Europejczyków, wraz z bogactwem i różnorodnością kultur europejskich, pozostają podstawą przyszłego sukcesu. Jak dodał, jeśli nasze wewnętrzne reformy przyniosą oczekiwane rezultaty, wzmocnią głos Europy na arenie międzynarodowej i zwiększą jej wkład w rozwiązywanie globalnych problemów.
/premier.gov.pl/  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION