POWRÓT
     2018-01-09 00:00:00

Depesza okolicznościowa Prezydenta RP do Prezydenta USA.


Depesza okolicznościowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy
do Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Donalda Trumpa
z okazji 100. rocznicy ogłoszenia przez Prezydenta Woodrowa Wilsona programu pokojowego „czternastu punktów”

Szanowny Panie Prezydencie,

wkroczyliśmy w rok 2018, który jest dla Rzeczypospolitej Polskiej rokiem szczególnym. 11 listopada Polska świętować będzie 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

W tym kontekście data 8 stycznia 1918 roku ma dla nas wymiar symboliczny. Równo 100 lat temu Prezydent Woodrow Wilson ogłosił swój program pokojowy „14 punktów” dla odradzającego się po I wojnie światowej porządku międzynarodowego. Dla mojego kraju najważniejszym z nich był punkt 13., mówiący o utworzeniu niepodległego państwa polskiego „z wolnym dostępem do morza, którego integralność terytorialna będzie zagwarantowana przez międzynarodową konwencję”. Przez wszystkich Polaków, wtedy i dziś, deklaracja ta traktowana jest jako ważne wydarzenie na drodze Polski do odzyskania suwerenności po 123 latach niewoli.

Prezentowana przed stu laty przez amerykańskiego przywódcę koncepcja polityczna opierała się na bliskich naszym Narodom wartościach – równości małych i wielkich państw oraz ich niepodważalnym prawie do wolności i samostanowienia. Przyjaźń między Narodem Polskim i Amerykańskim, której fundamentem są te wartości, trwa do dziś. W tym względzie szczególnie cieszy dynamiczny rozwój naszego partnerstwa strategicznego, którego szeroki zakres przynosi wymierne korzyści całemu regionowi Europy Środkowej.

Mając w pamięci ten szczególny czas, jak również obecne bardzo dobre stosunki dwustronne pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, życzę Panu Prezydentowi samych sukcesów w nowym roku i liczę na nasze rychłe spotkanie.

Z wyrazami szacunku,
Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskie

/fot.arch.redakcji//Prezydent.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Prezydent - Andrzej Duda


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION