POWRÓT
     2016-10-23 00:00:00

Dotychczasowe ustalenia podkomisji smoleńskiej.


Dotychczasowe ustalenia podkomisji, którą w lutym powołało MON do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej - to temat piątkowego posiedzenia sejmowej komisji obrony.

– Ataki na podkomisję smoleńską pokazują, jak wielkie są obawy wobec wyników jej prac i ujawniania prawdy – mówił minister obrony na Antoni Macierewicz na obradach. Minister, szef podkomisji, którą MON powołało do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej dr Wacław Berczyński oraz zaproszone rodziny uczestniczą w posiedzeniu sejmowej komisji obrony, które jest poświęcone dotychczasowym ustaleniom z badania.

Minister ocenił, że – raz jeszcze postanowiono ją zaatakować i zdeprecjonować, nie słuchając, co podkomisja ma do powiedzenia. Z góry wydano wyrok na was, na komisję, na badanie, bez względu na jakiekolwiek fakty – powiedział szef MON.

– Wszystko, co zostanie przedstawione, jest wynikiem badania naukowego. Komisja jest ciałem rządowym, jej obowiązkiem jest przedstawianie jedynie tego, co jest już bezspornym faktem; zajmuje się badaniem naukowym, nie uczestniczy w grach politycznych, nie jest organem partyjnym i nie jest organem politycznym - powiedział szef MON.

Minister przypominał m.in., że 60 m przed brzozą, która miała być przyczyną katastrofy, znaleziono odłamki samolotu oraz że czarna skrzynka została odnaleziona 15 minut po katastrofie przez Rosjan, którzy ją otworzyli i położyli z powrotem na miejscu tragedii. Tak zwana polska czarna skrzynka została sfałszowana – stwierdził szef MON.

– Jestem inżynierem, pracę w tej komisji widzę jako poszukiwanie prawdy – mówił dr inz. Wacław Berczyński. Zadania zostały podzielone na cztery zespoły: prawny, konstrukcyjny, analiz lotniczych i medyczny. Jak wyliczył dr Berczyński, podkomisja wysłuchała 15 świadków, przeanalizowała 762 tomy akt prokuratorskich i 60 segregatorów z prac poprzedniej komisji. Przygotowano dotąd cztery opinie dla prokuratury.

Podkomisja – relacjonował dr Berczyński – ustaliła m.in., że z rosyjskiego rejestratora lotu wycięto bez porozumienia 5 sekund. Dysponuje też informacjami o dwóch połączeniach telefonicznych wykonanych z pokładu samolotu, na których słychać trzask i huk. Według podkomisji załoga tupolewa wykonywała zejście precyzyjnie i nikt nie wywierał na nią presji.

Szef MON zaznaczył, że podkomisja smoleńska pracuje od 6 miesięcy, tymczasem Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która badała katastrofę smoleńską pod przewodnictwem Jerzego Millera, potrzebowała 15 miesięcy na "przepisanie" raportu MAK.

Podczas obrad zostało zaprezentowane nagranie wideo z 10 kwietnia 2010 r. ze Smoleńska z zapisem rozmowy ówczesnego premiera Rosji Władimira Putina, rosyjskiego ministra ds. sytuacji nadzwyczajnych Siergieja Szojgu z premierem Polski Donaldem Tuskiem.
Zobacz na:

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/komisja-smolenska/dotychczasowe-ustalenia-podkomisji-smolenskiej-c2016-10-21/


/fot.redakcja//mon.gov.pl/  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION