POWRÓT
     2018-02-14 00:00:00

Duża ustawa reprywatyzacyjna jest potrzebna.


Warszawa chce jak najszybszego uchwalenia dużej ustawy reprywatyzacyjnej i przypomina o projekcie, który został złożony do Sejmu we wrześniu 2016 r.

Prace nad rządowym projektem ustawy reprywatyzacyjnej zostały wstrzymane, a projekt złożony przez PO we wrześniu 2016 r. nigdy nie był procedowany. We wtorek, 13 lutego, na konferencji prasowej w ratuszu stanowisko w tej sprawie przedstawił Witold Pahl, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

- Apeluję do premiera Mateusza Morawieckiego o przywrócenie prac nad dużą ustawą reprywatyzacyjną. Był czas na zorganizowanie igrzysk w postaci komisji weryfikacyjnej, a nie znaleziono środków, by pomóc ludziom – powiedział wiceprezydent.

W polskim prawie nadal brakuje zapisów dotyczących wypłaty rekompensat za utracony majątek, ochrony lokatorów objętych decyzjami reprywatyzacyjnymi i zakazu wydawania budynków, w których są mieszkania komunalne. Kwestie te powinna jak najszybciej uregulować tzw. duża ustawa reprywatyzacyjna.

Mała ustawa reprywatyzacyjna (Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy) weszła w życie 17 września 2016 r. Wprowadziła m.in. zapisy dotyczące sprzedaży praw i roszczeń dekretowych, ustanawiania kuratorów, możliwości zakończenia postępowań dotyczących tzw. „śpiochów” oraz odmowy zwrotów nieruchomości wykorzystywanych na cele publiczne takich jak szkoły, przedszkola czy domy opieki.

O działaniach miasta podjętych na podstawie małej ustawy reprywatyzacyjnej można przeczytać na stronie - http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/odzyskujemy-blisko-60-nieruchomo-ci-ma-ustawa-dzia

/fot.arch.redakcji/um.warszawa.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Warszawa


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION