POWRÓT
     2013-07-29 00:00:00

Finansowanie Kościołów: ruszyły konsultacje społeczne.


Trwa debata nad projektem ustawy o sposobie finansowania kościołów i innych związków wyznaniowych przez obywateli. Dzięki nowym przepisom każdy będzie mógł zdecydować, czy i na jaki kościół przeznaczyć 0,5% podatku.


Co się zmieni?

Decyzja o finansowaniu kościołów i związków wyznaniowych należeć będzie do obywateli. Do tej pory decyzję tę podejmowało za nas państwo.

Projekt ustawy przewiduje, że każdy z nas zdecyduje, czy i jaki Kościół lub inny związek wyznaniowy wspierać. Chodzi o 0,5% z naszego podatku. Przekazanie odpisu wyglądałoby podobnie, jak w przypadku 1% na działalność organizacji pożytku publicznego.

Oprócz tego Kościoły i inne związki wyznaniowe samodzielnie płaciłyby składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Oznacza to zniesienie Funduszu Kościelnego, z którego budżet państwa przekazuje obecnie pieniądze na te składki.
Fundusz Kościelny

Fundusz Kościelny działa teraz na rzecz 172 kościołów i innych związków wyznaniowych. Środki Funduszu przeznaczane są m.in. na:

działalność charytatywną, oświatową i wychowawczą,
remonty kościołów,
składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych.

Konsultacje społeczne

Projekt ustawy można znaleźć na Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz na portalu mamzdanie.org.pl. Na Wasze opinie czekamy do 18 sierpnia.

Po konsultacjach ustawa trafi na posiedzenie rządu, a potem do parlamentu.

/fot. redakcja/

/premier.gov.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Donald Tusk

/premier.gov.pl/


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION