Praca,na,rzecz,ochrony,języka,ojczystego,to,dla,Polaków,wielki,,naturalny,,obowiązek.,Pamiętajmy,jak,wiele,ofiar,,,,,,,,,w,przeszłości,kosztowała,na,przestrzeni,dziejów,obrona,polszczyzny"-,powiedział,Minister,Kultury,Bogdan,Zdrojewski." />POWRÓT
     2013-02-22 00:00:00

Gala Języka Ojczystego.


"Praca na rzecz ochrony języka ojczystego to dla Polaków wielki, naturalny, obowiązek. Pamiętajmy jak wiele ofiar w przeszłości kosztowała na przestrzeni dziejów obrona polszczyzny" powiedział Minister Kultury Bogdan Zdrojewski 20 lutego, podczas Gali Języka Ojczystego, zorganizowanej w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty - dodaj do ulubionych". Organizatorami kampanii są Narodowe Centrum Kultury i Rada Języka Polskiego.

Zarówno Gala, jak i sama kampania objęte zostały patronatem Prezydenta RP, który rok temu ustanowił medal „Zasłużony dla polszczyzny”. Podczas środowej uroczystości, tegoroczna laureatka medalu- Jadwiga Puzynina, językoznawczyni i badaczka literatury odebrała odznaczenie z rąk małżonki prezydenta Anny Komorowskiej. W zeszłym roku, medal otrzymał Walery Pisarek.

Podczas Gali odbył się koncert piosenek do tekstów Juliana Tuwima. W ten sposób organizatorzy uczcili Rok Juliana Tuwima, obchodzony właśnie w związku z przypadającymi w tym roku dwiema rocznicami - 100. rocznicą debiutu poety i 60. rocznicą jego śmierci.

Gala Języka Ojczystego zorganizowana została w przeddzień obchodzonego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Został on ustanowiony w 1999 r. przez UNESCO, a jego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Zainaugurowana w 2012 r. kampania społeczno-edukacyjna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego „Ojczysty - dodaj do ulubionych" miała za zadanie promować język polski oraz przypomnieć Polakom, jak bardzo jest on istotny dla poczucia tożsamości narodowej. W ramach kampanii wyemitowano spoty w radio i telewizji , zorganizowano debaty o języku, konkursy, koncerty, „Ogólnopolskie dyktando" oraz „Rymoliryktando".

W tym roku, na promocję naszego języka Ministerstwo Kultury przekaże 2,5 mln zł, które zostaną rozdysponowane przez Narodowe Centrum Kultury na kolejną edycję Kampanii „Ojczysty - dodaj do ulubionych" oraz program grantowy „ Promocja języka polskiego”.

/www.mkidn.gov.pl/

/www.mkidn.gov.pl/  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION