POWRÓT
     2018-01-30 00:00:00

Grupa przestępcza miała na celu wyłudzenie 50 milionów złotych VAT.


Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku nadzoruje śledztwo przeciwko 11 osobom podejrzanym o udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej.

Miała ona na celu wyłudzenie podatku VAT wielkiej wartości w kwocie 50 milionów złotych oraz pranie brudnych pieniędzy w kwocie około 35 milionów złotych. Członkowie grupy poświadczali także nieprawdę w dokumentach.

Grupa zajmowała się obrotem metalami szlachetnymi

W toku śledztwa ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza o charakterze międzynarodowym działała w latach 2015 – 2016.

Zajmowała się ona obrotem metalami szlachetnymi, w szczególności granulatem srebra, wykorzystując faktycznie kontrolowane spółki kapitałowe. Firmy te wystawiały poświadczające nieprawdę i nierzetelne faktury VAT. Część faktur była podrobiona i dokumentowała fikcyjny zakres usług podstawionych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zarzuty przedstawiono jedenastu osobom

Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie kolejnych 3 osób zamieszanych w przestępczy proceder, wśród których był sprawca kierowniczy. Doszło do tego 17 stycznia 2018 roku.

Dotychczas w toku tego śledztwa zarzuty przedstawiono 11 osobom. Wobec 6 sprawców stosowany jest izolacyjny środekzapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Jeden z podejrzanych korzysta z wydanego mu przez Sąd listu żelaznego. Wobec pozostałych podejrzanych stosowane są środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Źródło: pk.gov.pl

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION