POWRÓT
     2011-12-27 00:00:00

Katowice-Pyrzowice. Straż Graniczna nie zezwoliła na wywóz skrzypiec z XVIII wieku.


Skrzypce zostały ujawnione w dniu 23.12.2011r. w trakcie prowadzonej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej kontroli bezpieczeństwa bagażu kabinowego pasażerów odlatujących do Madrytu. Właścicielem instrumentu był 23 letni ob. Rosji czasowo zamieszkały w Polsce, który oświadczył, że pochodzą z XVIII wieku i zostały zakupione przez niego w maju br. u lutnika w Warszawie za kwotę 20000 zł. Cudzoziemiec nie posiadał żadnych dokumentów związanych z ujawnionym instrumentem. Jako wytłumaczenie zaistniałej sytuacji osoba poinformowała, że jest studentem i na skrzypcach ćwiczy do egzaminu, a udając się do znajomych mieszkających w Hiszpanii nie chciał przerywać nauki. Po wykonaniu niezbędnych czynności ob. Rosji zezwolono na kontynuowanie podróży.

W związku z podejrzeniem, że ujawniony instrument może być zabytkiem chronionym odpowiednimi przepisami ustawy z dnia 23.07.2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, a pasażer nie posiadał zezwolenia na jego wywóz, skrzypce zatrzymano w celu przeprowadzenia stosownych ekspertyz. Wynik tego badania będzie stanowił ewentualną podstawę do podjęcia dalszych działań. Biorąc pod uwagę deklarację osoby co do wieku i wartości instrumentu to jest to przedmiot chroniony przepisami ustawy, na wywóz którego trzeba posiadać stosowne zezwolenia.

Ustawa o ochronie zabytków określa surowe sankcje dla osób wywożących bez zezwolenia zabytki za granicę, przewidując za ten czyn karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeżeli sprawca tego czynu działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Sąd może orzec również nawiązkę na wskazany cel społeczny związany z opieką nad zabytkami w wysokości od trzykrotnego do trzydziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia, jak również przepadek zabytku, chociażby nie stanowił on własności sprawcy./slaski.strazgraniczna.pl/  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION