POWRÓT
     2018-03-11 00:00:00

Kolejne kamienice termomodernizowane.


Racibórz kładzie ogromny nacisk na to, by walczyć z zanieczyszczeniem atmosfery. Walka ze smogiem, który jest problemem całej Polski, nie ogranicza się jedynie do dotowania wymiany palenisk i akcji edukacyjnych. To także kompleksowa, przemyślana polityka termomodernizacji zasobu mieszkaniowego gminy. W ubiegłym roku dociepleniu, które wiąże się zawsze z wymianą źródła ciepła na ekologiczne, poddane zostało 6 kamienic. Dzięki inwestycji budynki na Solnej 20, Mysłowickiej 4 i 4a, Bohaterów Westerplatte 6 i 7, ul. Bosackiej 71 i placu Wolności 7a-7b. Na remont tych właśnie kamienic przeznaczone zostało prawie 4 miliony zł. Środki Europejskie pozyskane na ten etap realizacji projektu to ponad 2 mln 200 tys zł.

W tym roku termomodernizowane zostaną kamienice na Miechowskiej, Częstochowskiej i Chopina. W ramach inwestycji w budynku przy ulicy Miechowskiej 13 - 15 zostanie m. in. wymieniona zostanie stolarka drzwiowa zewnętrzna, wyremontowana zostanie wewnętrzna instalacja gazowa, przebudowane zostaną łazienki i klatki schodowe. Budynek zostanie podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Koszt termomodernizacji budynku przy Miechowskiej 13 – 15 to ponad 1,65 miliona zł.

Na podobną inwestycję mogą liczyć sąsiedzi z Miechowskiej 11, gdzie m. in. docieplone zostaną ściany zewnętrznych i wykonana zostanie termoizolacja stropodachu. Również i w tym przypadku na złom powędrują piece węglowe, a w budynku pojawi się centralne ogrzewanie zasilane z miejskiej sieci ciepłowniczej. Wartość inwestycji w tym przypadku wyniesie prawie 800 tysięcy zł.

Dzięki termomodernizacji ten budynek przy ulicy Miechowskiej nabierze zupełnie nowego kolorytu, a przede wszystkim stanie się dużo bardziej przyjazny dla środowiska.

Kolejna kamienica którą czeka gruntowne docieplenie w tym roku znajduje się pod adresem Częstochowska 9-11. W przypadku tego budynku wymienione zostaną drzwi wejściowych do budynku oraz zamontowana zostanie instalacja gazowa. Ponadto wykonane zostaną roboty budowlane polegające na wymianie całego pokrycia dachowego z częściową wymianą samej konstrukcji dachu i montażu instalacji odgromowej. Z budynku przy Częstochowskiej znikną również paleniska węglowe. Kopciuchy zastąpi etażowe ogrzewanie gazowe. Koszt tej inwestycji to blisko 1,25 miliona zł.

Następna w kolejce do termomodernizacji jest kamienica przy ulicy Chopina 2-2a. W ramach prac docieplone zostaną ściany zewnętrzne, wykonana zostanie termomodernizacja dachu i stropu nad kondygnacją piwniczną. Wartość tej inwestycji to Również w tym przypadku stare piece węglowe zastąpi ekologiczne etażowe ogrzewanie węglowe. Wartość tej inwestycji to prawie 800 tysięcy zł.

W przypadku wszystkich kamienic wymieniona będzie stolarka okienna, wykonana zostanie opaska wokół budynku oraz zamontowana zostanie instalacja odgromowa. Termin zakończenia prac to 15 września.

Termodernizacja zasobu mieszkaniowego gminy to olbrzymie wydatki. Tylko na remont tych 4 kamienic miasto wyda blisko 4,5 miliona zł. Jednak dzięki tym działaniom znikną niezwykle uciążliwe dla naszego powietrza stare piece węglowe, a ponadto kamienice nabiorą nowego, pięknego wyglądu.

Działania MZB są częścią kompleksowej walki miasta ze smogiem. Racibórz od lat jest pionierem we wdrażaniu pomysłów i instrumentów wsparcia ograniczenia niskiej emisji, także teraz w warunkach „uchwały antysmogowej”. We wrześniu 2017 roku rada miasta przyjęła nowy, rewolucyjny Program, w którym najważniejszy jest tzw. „efekt ekologiczny”. Oznacza to, że kolejność uzyskania dotacji i jej wysokość będzie uzależniona przede wszystkim od tego, o ile nowe źródło ciepła zredukuje ilość zanieczyszczeń. W tej sytuacji osobom, które będą chciały wymienić stary piec węglowy na nowe, ekologiczne, źródło energii najbardziej będzie opłacać się podłączenie do sieci ciepłowniczej, założenie instalacji źródła ciepła zasilanego przez energię elektryczną i zakup pieca na paliwo gazowe.

/fot.arch.redakcji//raciborz.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Racibórz


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION