POWRÓT
     2017-08-12 00:00:00

Komunikat prasowy nr 2. ZHR.


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej prowadzi działania mające na celu przede wszystkim zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa uczestnikom ewakuowanego obozu harcerskiego. Jednak w obliczu różnych doniesień medialnych, chcemy przekazać dodatkowe informacje, które udało nam się już potwierdzić.

Okręg Łódzki ZHR podjął współpracę z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Województwa Łódzkiego – na miejsce zdarzenia dotarły autokary, które przewiozą uczestników do domów.

Rodzice uczestników obozu, dzisiaj od godziny 18.00 mogą przyjeżdżać do Atlas Areny, gdzie dzieci zostaną przywiezione autokarami. Tam także będzie zapewniona opieka psychologiczna, którą uczestnicy zostali otoczeni od początku ewakuacji.

Po otrzymaniu sygnału o możliwości zagrożenia na obozie, instruktorzy podjęli działania przygotowujące do ewakuacji i uruchomili wewnętrzne procedury postępowania w sytuacji zagrożenia. Około godziny 23 rozpoczęła się burza i zawiadomiono służby ratownicze.

W nocy instruktorzy zrealizowali plan ewakuacji obozu i starali się zapewnić dzieciom opiekę psychologiczną oraz odpowiedni komfort oczekiwania na pomoc. Zebrali z obozu koce i śpiwory oraz rozpalili ognisko.

Około godziny 1 w nocy do uczestników obozu dotarła pomoc ze strony mieszkańców pobliskiej wioski. Oni wspólnie z częścią wychowawców prowadzili działania poszukiwawcze na terenie obozu. Kilku poszkodowanych udało się wyciągnąć spod drzew i namiotów. Po znalezieniu ciał, instruktorzy prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową, starając się przywrócić czynności życiowe. Udzielali pomocy rannym i poszkodowanym.

Z powodu bardzo trudnych warunków, pierwsze służby dotarły na miejsce obozu nad ranem. Cały czas na miejscu trwają czynności wyjaśniające. Po zapewnieniu dzieciom bezpiecznego powrotu do domów, kolejnym etapem będzie usuwanie skutków zdarzenia.

Obecnie wszyscy nasi instruktorzy, opiekunowie obozu oraz ci, którzy dołączyli do pomocy, są cały czas z dziećmi i kontaktują się z rodzicami, żeby potwierdzać zgody na powrót uczestników autokarami. Wciąż kontakt jest utrudniony z powodu zanikającego zasięgu w tamtym regionie.

Na obozie harcerskim w miejscowości Suszek przebywało łącznie 130 uczestników z Okręgu Łódzkiego ZHR. Opiekę nad nimi sprawowało, zgodnie z obowiązującymi przepisami państwowymi, 8 wychowawców. Obóz został zatwierdzony w Kuratorium Oświaty zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami. Kadrę stanowili wychowawcy posiadający odpowiednie uprawnienia do pełnienia funkcji wychowawczych.

Zarząd Okręgu Łódzkiego ZHR oraz przedstawiciel Władz Naczelnych ZHR wyjechali na miejsce obozu jeszcze w nocy, niezwłocznie po otrzymaniu informacji o wydarzeniach. Na miejscu, w nocy, sprawdzili prawidłowość ewakuowania uczestników i powiadomienia służb. Następnie, wspólnie z mieszkańcami pobliskiej wsi pomagali w poszukiwaniu poszkodowanych uczestników. Równolegle, od początku działa sztab kryzysowy, powołany przy Naczelnictwie ZHR, który koordynuje działania według wewnętrznych instrukcji w ścisłej współpracy ze służbami i osobami obecnymi na miejscu zdarzenia.

Instruktorzy i instruktorki, którzy nie brali udziału w obozie, licznie docierają na miejsce, aby wesprzeć poszkodowanych i stanowić dodatkowe wsparcie także dla osób przebywających w szpitalach. Pomogą oni także przy likwidacji obozu i zabezpieczeniu sprzętu oraz mienia dzieci.

W Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej została zarządzona żałoba. Jutro (13 sierpnia) o godzinie 20.15 w Klasztorze Ojców Dominikanów w Łodzi odbędzie się czuwanie zakończone Mszą Świętą w intencji zmarłych harcerek i wszystkich poszkodowanych, wraz z ich rodzinami. Jutro w katedrze w Łodzi o godz. 19.00 odbędzie się wieczorna Msza święta, także w powyższej intencji.

Na pytania w sprawie informacji udzielają:

Grzegorz Bielawski – rzecznik prasowy Okręgu Łódzkiego ZHR tel. 664 970 074, rzecznik.lodzki@zhr.pl

Krzysztof Goliszewski – rzecznik prasowy Okręgu Pomorskiego ZHR tel. 609 056 865, k.goliszewski@zhr.pl

Adam Kralisz – Przewodniczący Okręgu Łódzkiego ZHR, tel. 501 301 341


/fot.arch.redakcji/

Źródło: zhr.pl

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION