POWRÓT
     2013-09-13 00:00:00

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi w Polsce.


W kolacji wydanej na cześć przywódczyni birmańskiej opozycji udział wziął premier Donald Tusk.

W środę rozpoczęła się wizyta działaczki politycznej Aung San Suu Kyi w Polsce. Noblistka spotkała się z marszałek Sejmu Ewą Kopacz oraz marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Polska jest pierwszym krajem na trasie europejskiej podróży. Przywódczyni birmańskiej opozycji odwiedzi też Pragę i Budapeszt.

- Podczas wizyty w Europie Środkowej chcę poznać doświadczenia tego regionu, jak można w skuteczny sposób dojść do demokracji - deklarowała Aung San Suu Kyi w polskim Sejmie.
Działalność na rzecz pokojowej transformacji

Przywódczyni birmańskiej opozycji demokratycznej urodziła się 19 czerwca 1945 w Rangunie. Jest córką generała Aung Sana, zabitego w zamachu w 1947 twórcy niepodległej Birmy. Jej matka była m.in. ambasadorem Birmy w Indiach i Nepalu.

W 1988 Aung San Suu Kyi stanęła na czele Narodowej Ligi na rzecz Demokracji. Zaapelowała w liście otwartym do rządu o powołanie niezależnego komitetu konsultacyjnego, który przygotowałby demokratyczne wybory. W latach 1989-2010 z krótkimi przerwami przebywała w areszcie domowym. Obecnie jest deputowaną do parlamentu birmańskiego, do którego została wybrana w 2012.

Za działalność była wielokrotnie nagradzana. W 1991 została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. W 1990 otrzymała nagrodę im. Sacharowa przyznawaną przez Parlament Europejski osobom o wyjątkowych dokonaniach w walce z nietolerancją, fanatyzmem i prześladowaniem. W 2008 dokonania działaczki uhonorował też Kongres USA. Rok później nadano jej tytuł Ambasadora Sumienia Amnesty International.
Polska pomoc rozwojowa dla Birmy

Polska wspiera Birmę od 2011 w odpowiedzi na zmiany w polityce wewnętrznej, prowadzonej przez rząd birmański - uwolnienie więźniów politycznych, obietnicę zniesienia cenzury oraz dokonanie zmian w ustawodawstwie dotyczącym rejestracji partii politycznych. Łącznie w latach 2011-2013 na projekty na rzecz tego kraju wydano prawie 2 mln zł.

/fot. redakcja//premier.gov.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Donald Tusk


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION