POWRÓT
     2016-05-21 00:00:00

Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim.


Dotycząca barw i symboli narodowych lekcja historii dla licealistów odbyła się w piątek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Flaga państwowa to symbol wspólnoty, patriotyzmu i tożsamości Polaków - napisał Andrzej Duda w specjalnym liście skierowanym do uczniów.

W lekcji udział wzięła młodzież z Jaworzna, Kielc, Kosowa Lackiego i Warszawy - ze szkół, których patronem jest Józef Wybicki, autor słów polskiego hymnu narodowego, i którym patronuje Orzeł Biały.

Spotkanie poprowadził Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Minister powiedział, że lekcja o tej tematyce nie przez przypadek ma miejsce w maju – miesiącu szczególnym, w którym nie brakuje okazji do publicznej ekspozycji i manifestacji narodowych barw, flag państwowych i wszelkich innych symboli, które stanowią Rzeczpospolitą.

List do uczestników lekcji skierował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. „Barwy biało-czerwone należą do najczcigodniejszych znaków Rzeczypospolitej. Przed 185 laty, 7 lutego 1831 roku, Sejm ustanowił je symbolem naszego państwa i narodu. Był to jeden z najstarszych tego rodzaju aktów prawnych na świecie. Ale geneza flagi polskiej sięga znacznie dalej wstecz” - napisał prezydent. Jak przypomniał, czerwona chorągiew z Orłem Białym, której odzwierciedleniem jest biel i czerwień współczesnej flagi, towarzyszyła naszym przodkom już u schyłku XIII wieku.

Odnosząc się do piątkowej wizyty młodzieży w Pałacu Prezydenckim, zaznaczył: „Ufam, że ta lekcja i wizyta będą ważnym doświadczeniem budującym ducha wspólnoty i inspirującym do jak najlepszej służby Ojczyźnie - dzisiaj jako uczniowie, a już niebawem także w pracy zawodowej i społecznej”.

Prelegentami lekcji byli:

Jarosław Pych – Kustosz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, pułkownik Mariusz Kubarek – Pomocnik Dowódcy Garnizonu Warszawa do spraw Ceremoniału Wojskowego oraz Adam Małysz – czterokrotny medalista olimpijski, czterokrotny mistrz świata i czterokrotny zdobywca Pucharu Świata w skokach narciarskich, obecnie kierowca rajdowy.

Kustosz Pych przypomniał m.in., że mamy jeden z najstarszych herbów w Europie. „Biały orzeł na czerwonej tarczy pojawił się jako herb, jako znak królewski w 1295 roku i trwa niemal bez zmian do dzisiaj. Zmieniał się kształt orła, uzależniony od mody, jaka panowała w danej epoce” - mówił Pych. Zaznaczył, że orzeł na przestrzeni wieków „podnosił swoje skrzydła”. - Im bliżej naszych czasów, tym te skrzydła były bardziej unoszone do góry - powiedział Pych.

Płk Mariusz Kubarek podkreślił, że polskie flagi towarzyszą nam nie tylko przy okazji oficjalnych uroczystości, ważnych wydarzeń państwowych, świąt i dni pamięci, lecz także w życiu codziennym - np. w czasie wydarzeń sportowych czy koncertów - gdy chcemy okazać jedność i dumę, że jesteśmy Polakami - mówił. Przypomniał też licealistom, jak należy zachowywać się w momencie podniesienia polskiej flagi na maszt. - Należy stać, zachowując powagę i spokój. Należy zdjąć czapkę - mówił.

Adam Małysz, zwracając się do uczniów, podkreślał, że dla nas, Polaków, „jest niezmierną dumą to, że reprezentujemy swój kraj, że możemy się utożsamiać z naszym krajem”.

Odnosząc się do chwil, gdy jako sportowiec reprezentował Polskę, Małysz opowiadał: „Zawsze byłem dumny z tego, jestem dumny i będę dumny, że mogę Polskę reprezentować. I ten orzełek (...) na piersi czy flaga na ramieniu, czy flaga gdzieś w ręce, zawsze były i towarzyszyły mi podczas mojej kariery”.

W trakcie lekcji żołnierze z Garnizonu Warszawa zademonstrowali zebranym pokaz uroczystego składania flagi państwowej.

Na zakończenie Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Nowacki wręczył delegacjom szkół flagi państwowe podarowane przez Prezydenta RP./Prezydent.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Prezydent - Andrzej Duda


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION