POWRÓT
     2017-12-28 00:00:00

List Prezydenta RP z okazji 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.


Organizatorzy i Uczestnicy
obchodów 99. rocznicy
wybuchu Powstania Wielkopolskiego
w Poznaniu

Szanowni Państwo!

Kiedy w listopadzie 1918 roku odradzała się suwerenna Rzeczpospolita, tutaj, w Poznaniu i Wielkopolsce, władzę sprawowali jeszcze zaborcy. Ale przecież nikt, kto po polsku myślał i czuł, nie wyobrażał sobie i nie godził się na to, by Ojczyzna mogła zostać pozbawiona kolebki naszej polskiej państwowości i tożsamości. Dlatego 99 lat temu poznaniacy – uniesieni obecnością i przemową powracającego do kraju Ignacego Jana Paderewskiego – wystąpili zbrojnie, żądając prawa do wolności i połączenia z niepodległą Polską. Za ich przykładem poszli mieszkańcy całego regionu.

Powstańcy wielkopolscy przez blisko dwa miesiące toczyli zacięte boje przeciwko siłom niemieckim. Walczyli mężnie, z odwagą i determinacją – i dzięki temu zwyciężyli.

W tym uroczystym dniu jako Prezydent Rzeczypospolitej składam hołd uczestnikom zrywu. Chcę też wyrazić uznanie i radość z tego, że Państwa społeczność godnie czci jego bohaterów. Nade wszystko zaś z serca dziękuję za to, że są Państwo wierni wspaniałemu wielkopolskiemu patriotyzmowi, pielęgnują pamięć o czynie powstańczym i tradycje pracy organicznikowskiej.

Jestem bowiem przekonany, że wartości i postawy, które tu, w Poznaniu i Wielkopolsce, od wieków przekazuje się z pokolenia na pokolenie, są dzisiaj szczególnie ważne i cenne dla całego naszego narodu. Uważam, że etos wytrwałej, rzetelnej pracy dla dobra wspólnego, przedsiębiorczość i prawość, gospodarność i kreatywność – cnoty, które zapewniły sukces ekonomiczny tym ziemiom – są także kluczem do dalszego rozwoju cywilizacyjnego Polski.

Dlatego chciałbym, aby zainaugurowany w dniu 5 grudnia 2017 roku przez Zgromadzenie Narodowe jubileusz stulecia odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą stał się okazją do przybliżenia współczesnym olbrzymich zasług i dorobku oraz wkładu mieszkańców Wielkopolski w nasz suwerenny byt państwowy. Bardzo liczę na udział w tym dziele społeczności Poznania. Niechaj to narodowe świętowanie umocni naszą wspólnotę w słusznej dumie z dokonań i inspiruje do dalszych wysiłków na rzecz Ojczyzny.

Chwała bohaterom Powstania Wielkopolskiego! Wieczna pamięć poległym!

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

/fot.arch.redakcji//Prezydent.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Prezydent


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION