POWRÓT
     2017-10-01 00:00:00

List Prezydenta z okazji IX Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci.


Prezydent RP Andrzej Duda wystosował list do organizatorów i uczestników IX Festiwalu „Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci” w Gdyni. List odczytał uczestniczący w festiwalu w imieniu prezydenta Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski.

Panie i Panowie!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, uczestniczących w IX Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Słowa głębokiego szacunku kieruję do przybyłych na galę finałową bohaterów filmów i audycji, prezentowanych podczas gdyńskiej imprezy. Wyrażam uznanie i wdzięczność twórcom dzieł oraz jurorom i organizatorom przeglądu. Dziękuję także za wierną obecność i udział wspaniałej publiczności, która współtworzy niepowtarzalną atmosferę festiwalu. Uważam, że wszyscy razem przyczyniają się Państwo do czegoś niezmiernie ważnego.

Przypominając i dokumentując dzieje wolnościowych zmagań Polaków, składają Państwo bowiem hołd należny bohaterom suwerennej Rzeczypospolitej i kształtują naszą zbiorową pamięć o przeszłości. Ale nade wszystko budują Państwo w nas, współczesnych, narodową dumę, ducha patriotycznego i wolę umacniania niepodległej Ojczyzny. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do młodego pokolenia, które wzrastając i przygotowując się do dojrzałego życia, w naturalny sposób poszukuje idei, wartości, wzorców i autorytetów. Od tego, czy je odnajdzie, zależy przyszłość naszego narodu i Ojczyzny. Dlatego z serca dziękuję za to, że dzięki tak licznym znakomitym obrazom i słuchowiskom młodzi Polacy mogą łatwiej dotrzeć do prawdy o dziejach Polski, poznawać autentyczną historię ojczystą i naszych wybitnych bohaterów.

W ciągu pół wieku totalitarnego zniewolenia nasz naród na rozmaite sposoby próbował odzyskać suwerenność. Prowadząc regularną wojnę obronną i konspiracyjną działalność samokształceniową, walcząc w partyzantce i powstaniach, uczestnicząc w manifestacjach i strajkach, ratując prześladowanych współobywateli i organizując opór społeczny – na każdym z tych frontów, zbrojnych i pokojowych, Polacy z odwagą, determinacją, poświęceniem i konsekwencją dążyli do wolności. Każdemu z nich – od dzielnych żołnierzy Września aż po działaczy wielkiego ruchu „Solidarności” – zawdzięczamy to, że mamy dzisiaj własne niepodległe państwo. Dlatego jesteśmy im wszystkim winni cześć i pamięć. Jestem jednak przekonany, że najważniejszy, najpiękniejszy wyraz tej czci i pamięci stanowi zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego.

Gratulując laureatom wręczanych dzisiaj nagród, chcę życzyć autorom wszystkich filmów i audycji, aby Państwa dzieła stawały się inspiracją do aktywnego udziału w budowaniu silnej, bezpiecznej, sprawiedliwej, wolnej Polski.


Z wyrazami szacunku
Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskie

/fot.arch.redakcji//Prezydent.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Prezydent - Andrzej Duda


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION