POWRÓT
     2012-12-21 00:00:00

Maluchy w tańszych przedszkolach.


Tańsze przedszkole dla wszystkich dzieci to najważniejszy cel projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Założenia do niej przyjął rząd. To kolejna, korzystna propozycja z pakietu rozwiązań prorodzinnych zapowiedzianych przez premiera Donalda Tuska w tzw. drugim expose.

Rząd zdecydował, że budżet państwa przekaże samorządom pieniądze na rozwój edukacji przedszkolnej, zwiększenie liczby miejsc oraz poprawę warunków wychowania przedszkolnego. Dotacją objęty zostanie każdy przedszkolak w wieku od 2 do 5 lat bez względu na czas pobytu w placówce. Takie rozwiązanie będzie korzystne zarówno dla samorządów, jak i rodziców, którzy za pobyt dziecka w przedszkolu zapłacą mniej. Rodziny o niskich dochodach już od stycznia 2014 r. będą mogły też liczyć na zwolnienie (w całości lub części) z opłat za przedszkole. Więcej miejsc w tanich przedszkolach to większe szanse na powrót matek do pracy.

Zmniejszą się wysokie obecnie opłaty ponoszone przez rodziców za opiekę nad dzieckiem w placówce ponad ustalone przez gminę bezpłatne godziny. Od września 2013 r. - za 6 i 7 godzinę rodzice zapłacą po 1 zł, a od września 2014 r. - symboliczną złotówkę będą płacić za 6, 7 i 8 godzinę zajęć. Docelowo - od września 2015 r. - każda godzina pobytu dziecka w przedszkolu - ponad bezpłatny wymiar - będzie kosztowała maksymalnie 1 złoty.

Od września 2014 r. gmina będzie miała obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolu każdemu czterolatkowi, a od 2016 r. także trzylatkowi, jeżeli tylko rodzice wyrażą wolę zapisania dziecka do przedszkola. W szczególnie uzasadnionych przypadkach do przedszkoli będą przyjmowane dzieci, które ukończyły 2 lata.

/premier.gov.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Donald Tusk

/premier.gov.pl/


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION