POWRÓT
     2013-12-06 00:00:00

Minister Radosław Sikorski z wizytą w Kijowie.


Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wziął udział w czwartek w otwarciu posiedzenia rady ministrów spraw zagranicznych państw Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która odbywa się w dniach 5-6 grudnia w Kijowie.

Ukraina przewodniczy obecnie tej organizacji.

Konferencja ministerialna stanowiła okazję do odbycia wspólnych spotkań ministrów spraw zagranicznych Polski i Szwecji z przedstawicielami władz, opozycji ukraińskiej i społeczeństwa obywatelskiego.


Ministrowie Sikorski i Bildt spotkali się z premierem Mykołą Azarowem. -Przedyskutowalismy zarówno bieżącą sytuację tu w Kijowie, jak i sprawy strategiczne dla Ukrainy i dla Europy w sensie ekonomicznym, w sensie prognoz i perspektyw zbliżenia między Ukrainą a UE – mówił minister Sikorski po spotkaniu. W trakcie wizyty w Kijowie ministrowie spotkali się także z wicepremierem Serhijem Arbuzowem, ministrem finansów Jurijem Kołobowem, jak również Sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrijem Klujewem oraz szefem administracji prezydenta Ukrainy Serhijem Lowoczkinem. W trakcie spotkań szefowie dyplomacji Polski i Szwecji apelowali do władz ukraińskich o niestosowanie siły oraz gotowość do dialogu ze społeczeństwem wyrażającym proeuropejskie aspiracje. Podkreślali także znaczenie podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską oraz konieczność powrotu do rozmów o podpisaniu i negocjacji warunków jej implementacji.

Szefowie dyplomacji Polski i Szwecji spotkali się z liderami partii opozycyjnych, w tym z Witalijem Kliczko – „Udar”, Arsenijem Jaceniukiem – „ZO Batkiwszczyna” oraz Ołehem Tiahnybokiem - „Swoboda”. Odbyło się również odrębne spotkanie ministra Sikorskiego z Petro Poroszenko. Spotkanie z opozycją stanowiło okazję do przedstawienia jej stanowiska w zakresie strategii dalszych działań i oczekiwań wobec Unii Europejskiej w kwestii uregulowania sytuacji na Ukrainie.

W czasie wszystkich spotkań ministrowie Polski i Szwecji akcentowali solidarność z oczekiwaniem znacznej części społeczeństwa ukraińskiego wobec integracji z Unią Europejską.


Marcin Wojciechowski
Rzecznik Prasowy

/msz.gov.pl/  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION