POWRÓT
     2013-05-04 00:00:00

Można modernizować Polskę szanując tradycję


Polskę można modernizować z pełnym poszanowaniem tradycji, z mocnym zakorzenieniem w jej historii, z mocnym oparciem o fundament tradycyjnych wartości, które tworzyły nasz naród - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski na Placu Zamkowym podczas uroczystych obchodów Święta Narodowego 3 Maja.

Przemówienie Prezydenta RP poprzedziło odczytanie preambuły Konstytucji 3 Maja oraz 21 salw armatnich.

- Dzisiaj mądry polski patriotyzm oznacza szukanie równowagi miedzy potrzebą zmiany, unowocześnienia, a koniecznym szacunkiem dla tradycyjnych wzorów i oczekiwań, dla historycznie ukształtowanych wrażliwości i przyzwyczajeń - zaznaczył prezydent.

- Dzisiaj też naród nie może żyć tylko wspomnieniami minionej wielkości, musi dążyć do jej odbudowania poprzez umacnianie pozycji politycznej i ekonomicznej państwa, poprzez zyskiwanie szacunku i zaufania sąsiadów, poprzez uczestniczenie w procesie integracji europejskiej, poprzez wychowywanie następnych pokoleń, polskich pokoleń na obywateli szanujących państwo, konstytucję i cały system prawny - mówił Bronisław Komorowski.

Prezydent akcentował, że dzisiaj, nowoczesny patriotyzm polski to głównie patriotyzm pracy na rzecz modernizacji Ojczyzny przy wykorzystaniu i doświadczeń własnych i doświadczeń integrującej się Europy. - Dzisiaj to patriotyzm otwarty na nowoczesny świat - dodał.

Dlatego - mówił Bronisław Komorowski - śpiewając „Witaj majowa jutrzenko” i „witaj maj, Trzeci Maj” świadomie nawiązujemy do wielkiego dzieła unowocześniania Polski, rozpoczętego wtedy przez Sejm Wielki, przez ówczesny obóz patriotyczny pomimo oporu płytkich tradycjonalistów, nierozumnych i bezkrytycznych miłośników starego porządku, zaśniedziałych przeciwników nowoczesnego świata.

- Historia przyznała ówczesnemu obozowi patriotycznemu rację. W moim przekonaniu, przyzna ją również i teraz! - zakończył.

W uroczystości wzięła udział Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska oraz Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, ministrowie i doradcy.

Po uroczystości na Placu Zamkowym Prezydent RP wraz z Marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem złożył wieniec przed pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim i chwilę rozmawiał z Warszawiakami.

fot. redakcja/Prezydent.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Bronisław Komorowski


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION