POWRÓT
     2014-06-06 00:00:00

Na początku było wolne słowo.


Na początku było wolne słowo – podkreślał Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas uroczystości odsłonięcia Memoriału Wolnego Słowa wskazując na odwagę tych, którzy upowszechniali wolną, niezależną myśl. - To był ten dynamit, który rozsadził system – zaznaczył.

Na Skwerze Wolnego Słowa podczas odsłonięcia Memoriału obecni byli działacze dawnej opozycji, działacze podziemia wydawniczego.

Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszyła Małżonka Anna. Obecni byli także Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, minister Maciej Klimczak oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent zaprosił wszystkich uczestników uroczystości do wspólnego odsłonięcia Memoriału.

Memoriał Wolnego Słowa stanowi uhonorowanie dokonań tysięcy Polaków zaangażowanych w niezależny ruch wydawniczy w Polsce przed 1989 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski objął budowę Memoriału Wolnego Słowa Honorowym Patronatem. Znajduje się na Skwerze Wolnego Słowa - przy ul. Mysiej w Warszawie, gdzie pod numerem 5 mieściła się siedziba Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk zwanego cenzurą.

- To wielkie zadanie przywrócenia - nam samym w Polsce i przywrócenia także całemu światu, Europie - pamięci, że to tu, w Polsce się zaczęło. To stąd poszła wolność, stąd poszła w zwycięskim pochodzie – powiedział podczas uroczystości Bronisław Komorowski. - Nie chcemy nikomu umniejszać jego zasług. Ale sami powinniśmy pamiętać i chcemy, aby inni pamiętali, że wolność zaczęła się w Polsce – dodał.

Prezydent wspomniał, że wolność też miała swój początek i nie od razu były miliony; na początku były dziesiątki, setki, potem tysiące, a dopiero później wielkie miliony, które rozstrzygnęły o zwycięstwie w walce o wolność.

- Wśród wspomnień z początku, z drużyny rewolucjonistów pierwszej godziny siłą rzeczy nasze własne wspomnienia wyłonią tych, którzy zadbali na samym początku o niezależną, wolną myśl, a potem o wolne słowo – podkreślał, dodając, że na początku było wolne słowo.

- Chciałbym, abyśmy wspólnym wysiłkiem dbali o to, żeby świat i my sami pamiętali, że zaczęło się w Polsce, ale abyśmy też pamiętali o odwadze i zasługach tych, którzy na samym początku potrafili sięgnąć po wolne słowo, po wolną myśl i ją upowszechniać – mówił. - To był ten dynamit, który rozsadził system – zaznaczył.

/fot.redakcja//Prezydent.pl/  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION