–,powiedział,Prezes,Rady,Ministrów,Mateusz,Morawiecki,podczas,uroczystości,oddania,Bloku,Energetycznego,B11,Grupy,Enea,w,Elektrowni,Kozienice." />POWRÓT
     2017-12-20 00:00:00

Nowy blok energetyczny zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski.


"Otwieramy nowoczesną i bezpieczną elektrownię" – powiedział we wtorek Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas uroczystości oddania do użytku Bloku Energetycznego B11 Grupy Enea w Elektrowni Kozienice.

"Nowy blok zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski, Polaków, a to jest jeden z absolutnych priorytetów gospodarczych i politycznych naszego rządu" – powiedział premier. Zdaniem szefa rządu realizacja projektu gospodarczego wartego blisko 6,5 mld złotych, który zakończono bez istotnych opóźnień świadczy o wysokich zdolnościach zarządczych i organizacyjnych. Premier zwrócił uwagę, że elektrownia ma wysoką sprawność produkcyjną, znacząco lepszą niż poprzednie bloki energetyczne.
Inwestycja przyjazna środowisku

Premier podkreślił, że nowo powstały blok posiada ważną właściwość w postaci bardzo niskiego zużycia wody. Prezes Rady Ministrów przekonywał, że nowy blok spełnia wymogi dyrektyw unijnych, które zaczną obowiązywać w latach 2022-2023.

Szef rządu zaznaczył, że "tu bije serce energetyczne Warszawy, ponieważ stąd będzie zasilana cała Warszawa". Dodał, że jak w soczewce w tej inwestycji zbiega się wiele krytycznie ważnych parametrów gospodarczych, politycznych, klimatycznych i środowiskowych. Zdaniem premiera tego typu inwestycje świadczą o tym, że dbamy o czyste powietrze.
Nowoczesny blok energetyczny Grupy Enea

Grupa Enea otworzyła nowy rozdział w historii polskiej energetyki, oddając do użytku ważną dla krajowego systemu elektroenergetycznego inwestycję Bloku Energetycznego B11 w Elektrowni Kozienice. To największa inwestycja Grupy Enea, największe pojedyncze źródło energii w Polsce i jedna z największych tego typu jednostek na świecie. Wysokosprawna jednostka energetyczna ma moc 1075 MW brutto.

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych rozwiązań blok osiąga sprawność na poziomie 45,6%, co pozwala na obniżenie emisji dwutlenku węgla o około 25% w stosunku do emisji z istniejących bloków opalanych węglem kamiennym.

Blok został zaprojektowany tak, by spełniać restrykcyjne normy środowiskowe wprowadzane w Unii Europejskiej. Blok B11 nie tylko spełnia, ale i wyprzedza wymagania mające obowiązywać od 2021 wytycznych dyrektywy BAT. Nowy blok Elektrowni Kozienice oszczędza również wodę – jednostka pracuje w tzw. obiegu zamkniętym. Umożliwia to wysoka na 185 m chłodnia kominowa. Jej zadaniem jest obniżanie temperatury wody wykorzystywanej w zamkniętym obiegu do chłodzenia całej instalacji. W czasie pracy bloku z tej gigantycznej konstrukcji wydobywa się głównie para wodna.

/fot.arch.redakcji//premier.gov.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Premier


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION