POWRÓT
     2012-10-23 00:00:00

Organy kontroli walczą z korupcją i praniem brudnych pieniędzy.


08 października 2012 16:17

NIK wchodzi w skład międzynarodowej grupy roboczej zajmującej się walką z korupcją i praniem brudnych pieniędzy. Grupa pracuje nad stworzeniem generalnych wytycznych, które pomogą skuteczniej kontrolować obszary zagrożone tymi zjawiskami. W zeszłym tygodniu w Sopocie przedstawiciele kilkunastu najwyższych organów kontroli zastanawiali się, jak promować uczciwość i transparentność w przestrzeni publicznej.

W Sopocie (1-4 października) spotkali się kontrolerzy z kilkunastu krajów. Problem nadużyć związanych z oszustwami finansowymi ma charakter międzynarodowy, dlatego członkami grupy są najwyższe organy kontroli z całego świata. Podczas sopockiej konferencji kontrolerzy z Polski, Austrii, Czech, Niemiec i Norwegii siedzieli obok swoich kolegów m.in. z Chin, Ekwadoru, Malezji, a nawet Fidżi i Namibii. Grupa, której przewodzi obecnie Egipt, jest w trakcie tworzenia wytycznych, które pomogą skuteczniej walczyć z korupcją oraz praniem brudnych pieniędzy. Wytyczne tworzone są pod egidą INTOSAI, czyli organizacji skupiającej najwyższe organy kontroli z całego świata. Po ich opracowaniu wszystkie zrzeszone kraje powinny stosować je podczas swoich audytów. - To dobry pomysł. Dzięki temu nasze instytucje będą silniejsze i skuteczniejsze w walce z niebezpiecznymi zjawiskami finansowymi - stwierdził podczas spotkania w Sopocie Abdullah Safaeenasab z irańskiego Najwyższego Organu Kontroli. I dodał, że irański NOK, który ma stuletnią tradycję w publicznym audycie, jest gotowy, by zarówno dzielić się swoim doświadczeniem, jak i uczyć się od innych. - To dobra droga do ulepszania własnych audytów - przekonywał.

Według Jacka Kościelniaka NIK, która także ma bogate doświadczenie w walce z korupcją, może zaproponować swoim zagranicznym partnerom konkretne rozwiązania. - Jesteśmy po dużym audycie w instytucji badającej przepływy pieniędzy. Chcemy podzielić się z naszymi gośćmi zastosowaną podczas tej kontroli metodologią i zachęcić ich, by przeprowadzili podobny audyt w swoich krajach.

Grupa Robocza INTOSAI ds. walki z korupcją i praniem brudnych pieniędzy została powołana w 2007 roku. Od początku jednym z jej priorytetów była współpraca z międzynarodowymi instytucjami zajmującymi się tą problematyką. Dlatego do Sopotu zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele Banku Światowego oraz Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Co do tej pory udało się osiągnąć Grupie Roboczej INTOSAI ds. walki z korupcją i praniem brudnych pieniędzy? Czy możliwe jest porozumienie między kontrolerami z różnych krajów i kręgów kulturowych? Jaką wartość dla Polski mogą mieć takie międzynarodowe konferencje? Wkrótce obszerny wywiad ze Zbysławem Dobrowolskim, doradcą ekonomicznym w NIK i ekspertem zaangażowanym w prace Grupy Roboczej./nik.gov.pl/

/nik.gov.pl/  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION