POWRÓT
     2014-09-01 00:00:00

Otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.


Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, jako miejsce upamiętniające dziedzictwo i przesłanie idei „Solidarności” zostało otwarte 30 sierpnia w przeddzień 34. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Jest to międzynarodowe centrum kulturalne o funkcjach muzealnych, wystawienniczych i naukowo-badawczych, które będzie upowszechniało pamięć o antykomunistycznej opozycji demokratycznej w Polsce i innych krajach. W uroczystościach otwarcia, wzięła udział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

„Powstaje bardzo ważne miejsce dla kultury nie tylko Polski, ale całej Europy, bo opowie o tym, co wydarzyło się w Europie środkowo-wschodniej” – mówiła minister Omilanowska podczas konferencji prasowej w Gdańsku w dniu 18 sierpnia br. „Europejskie Centrum Solidarności powstaje w bardzo dobrym momencie, kiedy mamy już odrobinę dystansu historycznego do wielu wydarzeń i zdolność dokonywania pewnych podsumowań, a jednocześnie żyją wśród nas ludzie, którzy doskonale pamiętają te wydarzenia (…) dzisiaj przyszedł czas, żeby tę historię opowiedzieć tym, którzy ją pamiętają i zapytać, czy właśnie tak ją zapamiętali”.

Budowę zlokalizowanego przy Pomniku Poległych Stoczniowców ECS, rozpoczęto jesienią 2010 r. Projekt o wartości całkowitej 207,6 mln zł (koszty kwalifikowalne) uzyskał 107,5 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI „Kultura i dziedzictwo kulturowe” POIiŚ. Jest jednym z pięciu (oprócz Centrum Nauki Kopernik, Opery i Filharmonii Podlaskiej, NOSPR i Narodowego Forum Muzyki) „dużych” projektów realizowanych w Polsce z tego priorytetu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspiera ECS również środkami z budżetu. Łącznie z wydatkami planowanymi na ten rok, kwota dotacji przekazanych od 2007 wyniosła ponad 132 miliony złotych.

ECS jest jednym z pięciu (obok Centrum Nauki Kopernik, Opery i Filharmonii Podlaskiej, NOSPR i Narodowego Forum Muzyki) „dużych” projektów realizowanych w Polsce z tego priorytetu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspiera ECS również środkami z budżetu. Łącznie z wydatkami planowanymi na ten rok, kwota dotacji przekazanych od 2007 wyniosła ponad 132 miliony złotych.

Oprócz wystawy stałej, pokazującej historię Solidarności oraz innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej, w ECS będą także: biblioteka na 100 tys. woluminów z czytelnią, mediateka, sala wielofunkcyjna dla 430 słuchaczy, archiwum z czytelnią zbiorów specjalnych, ośrodek badawczo – naukowy oraz edukacyjno – szkoleniowy, warsztaty pracy twórczej, pracownie, ogród zimowy, restauracja, kawiarnia oraz specjalistyczne księgarnie.

/fot.arch.redakcja//www.mkidn.gov.pl/  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION