POWRÓT
     2015-09-05 00:00:00

Para Prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie


W sobotę Para Prezydencka zainaugurowała czwartą edycję Narodowego Czytania. W Ogrodzie Saskim w Warszawie Andrzej i Agata Dudowie przeczytali fragment „Lalki” Bolesława Prusa.


- Ogromnie się cieszę, że po raz czwarty spotykamy się na Narodowym Czytaniu. Chciałbym móc powiedzieć, że to nie jest już tylko zwyczaj, że to już jest taka nasza tradycja – mówił prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, to czytanie, które dziś odbywa się w całej Polsce, jest ważne i piękne, przede wszystkim dlatego, że nas jednoczy.


- Jest to niezwykle ważne dlatego, że przypominanie, zapoznawanie się z tymi najważniejszymi pozycjami polskiej literatury, z klasyką, to kontynuacja z jednej strony naszej narodowej tradycji, a z drugiej strony to budowanie więzi. Bo to właśnie takie wielkie powieści jak „Lalka” opisują życie naszego narodu na przestrzeni wieków – podkreślił Andrzej Duda.Jak wskazywał prezydent, „Lalka” nie tylko pokazuje jak wyglądało życie Polaków w tamtych odległych czasach, ich przemyślenia i troski, ale także myśl patriotyczną, która w okresie zaborów, cały czas trwała, płonęła w sercach na najróżniejsze sposoby. - To właśnie te karty powieści dziś przez nas czytane, zapewniają nam ciągłość – ciągłość pamięci o naszej historii, ciągłość pamięci o tych, którzy kiedyś byli, o naszych prapradziadkach, dziadkach, o tym jak żyli, jakie były ich marzenia, o tym jak wtedy wyglądała Warszawa, o tym jak wtedy wyglądały polskie ziemie – wyjaśniał Andrzej Duda.


- Ta ciągłość, która buduje wspólnotę, która pozwala się jej zespalać, jest dla nas czymś niezwykle ważnym. Niech trwa. Niech trwa dzięki „Lalce” – zakończył.


Pierwsza Dama podkreślała, że zainicjowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Narodowe Czytanie, jest wspaniałą inicjatywą, którą nie tylko powinno się, ale należy kontynuować .


- Przede wszystkim musimy dbać o trwały rozwój czytelnictwa w Polsce. Bo przecież z czytania książek płyną same korzyści. Jest to nie tylko poszerzanie wiedzy, wzbogacanie języka, czy budowanie tożsamości narodowej, ale jest to po prostu czysta przyjemność i bardzo dobra forma spędzania wolnego czasu – mówiła Agata Duda. Jak podkreśliła, duży wpływ na popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży ma najbliższe środowisko – rodzina, szkoła, koledzy, koleżanki.


- Dlatego my dzisiaj, jako jedna wielka rodzina, spotykamy się w ramach Narodowego Czytania, czytamy w tysiącach miast i miasteczek, w różnych miejscach, w parkach, na placach, w bibliotekach, w szkołach. I chciałabym tutaj wyróżnić, wśród dzisiejszych uczestników jedną grupę, osoby niewidome i słabowidzące, które dzisiaj również będą czytały „Lalkę” napisaną alfabetem Braille’a, bardzo serdecznie dziękuję za tę inicjatywę – powiedziała Pierwsza Dama.


Na koniec apelowała, by sięgać do książek nie tylko tego jednego dnia, ale przez cały rok. - Czytajmy naszym dzieciom, czytajmy w gronie znajomych, polecajmy sobie książki nawzajem i motywujmy innych do czytania – mówiła małżonka prezydenta.

/Prezydent.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Prezydent - Andrzej Duda


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION