POWRÓT
     2016-03-24 00:00:00

Paweł Kowol zasłużonym dla Miasta Racibórz.


Paweł Kowol to prawdziwy człowiek – instytucja raciborskiej muzyki. Spod jego ręki wyszły dziesiątki, jeśli nie setki utalentowanych adeptów muzyki. Przez pół wieku zyskał sobie sławę i ogromne uznanie jako pedagog i wychowawca kolejnych pokoleń muzyków. Jednak nie tylko praca pedagoga stawia Pawła Kowola w gronie osób, które wybitnie zasłużyły sobie na miano zasłużonego dla Raciborza.

Paweł Kowol oprócz niepodważalnego autorytetu pedagogicznego bowiem jest niezwykle cenionym kompozytorem i dyrygentem. To właśnie on jest autorem muzyki i słów raciborskiego hymnu (skomponowanego na chór mieszany i różne instrumenty). Jest autorem licznych kompozycji i aranżacji, łącznie ponad 2600 utworów i 500 opracowań pieśni ludowych prezentowanych na scenach polskich i zagranicznych. Jako uznany człowiek sztuki nie schował się w zaciszu gabinetu, ale aktywnie działał na rzecz raciborskiej społeczności. Z jego inicjatywy przeprowadzany jest corocznie Festiwal Pieśni Stanisława Moniuszki. Współpracował między innymi z Ogniskiem Muzycznym w Raciborzu, Domem Kultury „Strzecha” aranżując utwory dla tamtejszego zespołu instrumentalnego i chóru „Strzecha”, Stowarzyszeniem Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”.

Jego talent, zaangażowanie w krzewienie muzyki, zacięcie pedagogiczn wielokrotnie dostrzegali inni. Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi (1975 r.), Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” (1978 r.), „Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego”(1986 r.), „Zasłużony dla Ziemi Raciborskiej” (1991 r.), Medal im. ks. Prałata Stefana Pieczki „Unitas in Veritas” (2003 r.), Złotą Odznakę z Wieńcem Laurowym za całokształt krzewienia kultury muzycznej w środowisku, przyznaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr w Warszawie (2005 r.), Nagrodę Starosty Raciborskiego ”Mieszko” w dziedzinie kultury (2010 r.), Nagrodę Prezydenta Miasta za działania przyczyniające się do nobilitacji kultury Raciborza (2010 r.).

Przygodę z muzyką kontynuują dzieci mistrza. Syn Edward jest wiolonczelistą, córka Ewa gra na skrzypcach i od 1987 r. gra w Filharmonii Wrocławskiej i jest nauczycielką w Liceum Muzycznym we Wrocławiu.

/raciborz.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Racibórz


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION