–,powiedział,premier,Mateusz,Morawiecki,na,wtorkowej,konferencji,prasowej,zorganizowanej,po,posiedzeniu,Rady,Ministrów." />POWRÓT
     2017-12-20 00:00:00

Pierwsze posiedzenie rządu pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego.


"Dziś zostały przyjęte bardzo ważne projekty ustaw. Jeden dotyczy przemocy domowej, drugi zaś uszczelnienia systemu podatkowego" – powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej zorganizowanej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Zaostrzenie kar dla gwałcicieli i większa ochrona ofiar

Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zaostrza kary za ciężkie przestępstwa na tle seksualnym i zwiększa ochronę ofiar gwałtów.

"Bardzo się cieszę, że pan minister Zbigniew Ziobro tak sprawnie zadziałał w kontekście zaostrzenia przepisów karnych" – podkreślił szef rządu. W ocenie premiera szczególnie ważne jest podniesienie dolnego progu kar dla przestępców, którzy dopuszczają się takiej przemocy. "W przypadku przestępstw na tle seksualnym z osobami poniżej 15 roku życia zdarzały się przypadki, że sędziowie decydowali o wyrokach w zawieszeniu. Chcemy uniknąć takich sytuacji" – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę, że temat walki o to, by słabsi – kobiety i dzieci – mogli się czuć bezpiecznie, podnosił podczas exposé. "Kara dla przestępców musi być adekwatna i odstraszająca. Robimy bardzo ważny krok na drodze do tego, żeby tej przemocy było jak najmniej"– zaakcentował szef rządu.

Uszczelnianie systemu podatkowego

Rada Ministrów przyjęła także projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania przewozu towarów. Kontrolą zostaną objęte m.in. paliwo, leki i wyroby medyczne zagrożone brakiem dostępności w Polsce w związku z ich wywozem za granicę.

Szef rządu jako przykład podał kontrolę cystern wjeżdżających na terytorium Rzeczypospolitej. "Dzisiaj kontrolujemy niemal każdą cysternę, która wjeżdża z paliwem do Polski. Dziennie jest ich średnio 150. Tymczasem w roku 2015 było ich ok. 650. To jest gigantyczna różnica, a mimo to nie mamy braków paliwa na stacjach benzynowych. To świadczy o tym, że uszczelnienie bardzo dobrze zadziałało" – oznajmił premier. "Chcemy iść na ciosem. Przestępcy podatkowi, którzy przenieśli się na kolej lub barki, korzystają z różnych luk. My te luki uszczelniamy" – poinformował szef rządu.

/fot.arch.redakcji//premier.gov.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Premier


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION