POWRÓT
     2013-02-16 00:00:00

Polska i Litwa idą w tym samym kierunku.


Prezydent Bronisław Komorowski, który w sobotę w Wilnie wziął udział w obchodach Dnia Odrodzenia Państwa Litewskiego podkreślił, że Polska i Litwa choć kierują się własnymi interesami narodowymi, to idą w tym samym kierunku, są razem w NATO, UE.

- To ważne, że od paru już lat Polscy i Litwini podkreślają szacunek dla niepodległego bytu państwowego sąsiada m.in. poprzez obecność prezydentów na uroczystościach przypominających odzyskanie niepodległości w 1918 roku - podkreślał Bronisław Komorowski podczas ceremonii podniesienia narodowych flag Republiki Litewskiej, Republiki Estońskiej i Republiki Łotewskiej na Placu S. Daukantasa przed Pałacem Prezydenckim.

- Dziś świętujemy 95. rocznicę niepodległości Liwy - mówił prezydent przypominając jednocześnie, że tym roku Polska i Litwa czczą jeszcze jedną rocznicę - Powstania Styczniowego.

Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że pamięć i doświadczenie Powstania Styczniowego są ważne dla zrozumienia dróg, które nas prowadziły do powstania dwóch odrębnych bytów państwowych w 1918 roku.

Jak wskazywał, warto rozumieć i szanować procesy, które prowadziły od czasu, gdy Powstańcy w Polsce śpiewali: "obok Orła znak Pogoni, poszli nasi w bój bez broni".

- Warto rozumieć i szanować proces odrodzenia narodowego Litwinów i walkę litewską i polską o realizację marzeń o własnym państwie - podkreślił.

Prezydent wspomniał też, że warto pamiętać również o tym, że te dwa odrębne byty państwowe: polski i litewski stanęły przed tymi samymi zagrożeniami i musieliśmy raz jeszcze Polska w 1989, Litwa w 1991 odbudować naszą niepodległość.

- Warto widzieć , że i dzisiaj - kiedy realizujemy odrębne narodowe cele, kierujemy się własnymi narodowymi interesami i potrzebami - idziemy równolegle w tym samym kierunku, bo jesteśmy razem w ramach świata demokratycznego, razem w NATO i razem w UE - zaznaczył polski prezydent.

Prezydent wspomniał też o złożeniu kwiatów przy tablicy upamiętniającej egzekucję Zygmunta Sierakowskiego dowódcy Powstania Styczniowego na Litwie. - Złożę kwiaty na Placu Łukiskim w Wilnie i zapalę tam świece z myślą o naszych wspólnych bohaterach i naszych wspólnych przodkach, tych którzy zasłużyli się dla dzisiejszej wolności i Polski i Litwy - powiedział.

Prezydent Bronisław Komorowski uczestniczył w uroczystościach 95. rocznicy Dnia Odrodzenia Państwa Litewskiego na zaproszenie prezydent Litwy Dalii Grybauskaite. Po uroczystościach na Placu S. Daukantasa odbyły się rozmowy dwustronne prezydentów Polski i Litwy.

Po południu Bronisław Komorowski złożył wieniec pod płytą poświęconą pamięci dowódcy powstania styczniowego na Litwie - Zygmunta Sierakowskiego i uczestnika Powstania - Konstantego Kalinowskiego, a także zapalił znicz pod murem aresztu śledczego na Łukiszkach.

Później w ambasadzie RP w Wilnie prezydent spotkał się z przedstawicielami mniejszości polskiej na Litwie.

fot. redakcja

/Prezydent.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Bronisław Komorowski


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION