POWRÓT
     2011-07-29 00:00:00

Premier przyjął rezygnację ministra obrony narodowej.


Premier Donald Tusk przyjął w piątek rezygnację ministra obrony narodowej Bogdana Klicha. - Rezygnację ministra i motywację jego decyzji przyjmuję z uznaniem. Bardzo wysoko oceniam jego pracę - powiedział szef rządu.

Szef rządu poinformował o rezygnacji Bogdana Klicha po publikacji końcowego raportu Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego ws. ustalenia okoliczności i przyczyn katastrofy samolotu TU-154M pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 roku.

- Minister złożył rezygnację wczoraj. Dzisiaj przyjmuję te rezygnację - powiedział Donald Tusk. Premier zaznaczył, że z wraz z ministrem czekał na efekty prac komisji.

Premier Donald Tusk podkreślił, że przyjęcie przez niego dymisji szefa Ministerstwa Obrony Narodowej nie oznacza, że Bogdan Klich ponosi odpowiedzialność za katastrofę smoleńską. - Nie powiedziałem i nigdy nie powiem, że minister Klich jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską - zaznaczył szef rządu.

Premier wyjaśnił, że przyczyną złożenia dymisji przez ministra jest niepowodzenie we wdrażaniu wielu ze środków naprawczych, jakie między innymi rekomendowano po katastrofie samolotu CASA w 2008 roku. - Minister złożył dymisję, ponieważ uważa, że jego dalsza obecność w MON byłaby obciążeniem we wdrażaniu rekomendacji, które znalazły się w raporcie komisji Millera – podsumował Donald Tusk.

Odnosząc się do działań komisji i raportu na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej, premier wyraził zadowolenie z prac jej członków. - Komisja stanęła na wysokości zadania, w tym jeśli chodzi o tempo prac - mówił. Podkreślił, że raport komisji pozwala wykluczyć skrajne interpretacje dotyczące przyczyn katastrofy, w tym teorię o zamachu czy naciskach na załogę.

- Wykluczono celowe działanie osób trzecich lub instytucji trzecich, wykluczono zamach, a z drugiej strony wykluczono także naciski, których efektem miała być próba lądowania bez zgody pilotów, czy wbrew ich woli - mówił premier.

Szef rządu dodał, że polski raport lepiej przedstawił przyczyny katastrofy niż raport Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego opublikowany w lutym br. - Jest to czego w raporcie MAK zabrakło, w tym błędy i niedociągnięcia, jeśli chodzi o przygotowanie lotniska i kontrolerów - podsumował.

Donald Tusk podkreślił także, że głównym celem komisji jest analiza przyczyn katastrofy oraz przedstawienie rekomendacji na przyszłość, a nie wskazywanie osób winnych. - Dzięki rekomendacjom będziemy mogli w przyszłości uniknąć takich zdarzeń - mówił. - O winie rozstrzygać będzie prokuratura - zaznaczył.

Premier poinformował, że objęcie teki ministra obrony narodowej zaproponuje Tomaszowi Siemoniakowi, sekretarzowi stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Jego zadaniem będzie realizacja rekomendacji jakie komisja przedstawiła do wykonania. Będę oczekiwał od nowego ministra przygotowania całego procesu wdrażania zmian na rzecz większego bezpieczeństwa lotów - podkreślał szef rządu./premier.gov.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Donald Tusk

/premier.gov.pl/


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION