-,napisał,Prezydent,,który,odznaczył,reżysera,pośmiertnie,Krzyżem,Wielkim,Orderu,Odrodzenia,Polski." />POWRÓT
     2018-02-21 00:00:00

Prezydent: Antoni Krauze tworzył z niezachwianą wiarą w ideały i wartości.


„Towarzysząc śp. Antoniemu Krauzemu modlitewną pamięcią, ufamy, że Jego głód piękna i prawdy, wolności, sprawiedliwości i pokoju jest już w pełni zaspokojony" - napisał Prezydent, który odznaczył reżysera pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. List w imieniu Andrzeja Dudy odczytał, podczas uroczystości pogrzebowych Antoniego Krauzego, minister w KPRP Adam Kwiatkowski.

Uczestnicy
uroczystości pogrzebowych
śp. Antoniego Krauzego
Szanowni Państwo!

Żegnamy dzisiaj śp. Antoniego Krauzego. Łącząc się w bólu z najbliższymi Zmarłego, skłaniamy głowy przed znakomitym reżyserem i scenarzystą, twórcą zasłużonym dla polskiej sztuki filmowej. Oddajemy hołd artyście o wielkiej wrażliwości i kulturze ducha, a jednocześnie wspaniałemu, prawemu człowiekowi, obdarzonemu prawdziwą odwagą i siłą charakteru.

Śp. Antoni Krauze tworzył z niezachwianą wiarą w ideały i wartości, które określały go jako człowieka i którym dawał wyraz zarówno w swojej pracy artystycznej, jak i poza nią. Przede wszystkim zawsze dążył do prawdy. Szukał jej, żył nią. Wiedział, że miewa ona różne oblicza. Że często trzeba wewnętrznej siły, aby przyjąć ją do wiadomości – a tym bardziej by mówić o niej innym.

Jako dokumentalista oraz autor filmów fabularnych kreślił sugestywne, poruszające obrazy ludzi i ich czasów. Z głęboko humanistycznym szacunkiem i uczciwością opowiadał o osobach, społecznościach, zdarzeniach i zjawiskach, które traktowano często niesprawiedliwie i z pogardą. Budził refleksję i wzruszenie opowiadając historie zwykłych ludzi oraz polską historię najnowszą – pełną epizodów, które dla wielu są albo powinny być gorzkim wyrzutem sumienia. Szczególnie ostatnie dwa obrazy śp. Antoniego Krauzego jawią się jako artystyczny i patriotyczny testament Zmarłego.

Poświęcony Grudniowi 1970 Czarny czwartek oraz Smoleńsk, film o największej tragedii w powojennych dziejach Polski, niosą ważne, ponadczasowe przesłanie. Osiem lat temu zmierzający do Katynia śp. Prezydent Lech Kaczyński ujął je w słowa: Kłamstwo dzieli ludzi i narody. (…) Dlatego potrzeba nam prawdy. Racje nie są rozłożone równo, rację mają Ci, którzy walczą o wolność. My, chrześcijanie wiemy o tym dobrze: prawda, nawet najboleśniejsza, wyzwala. Łączy. Przynosi sprawiedliwość.

Towarzysząc śp. Antoniemu Krauzemu modlitewną pamięcią, ufamy, że Jego głód piękna i prawdy, wolności, sprawiedliwości i pokoju jest już w pełni zaspokojony.

Cześć Jego pamięci!

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom Zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda


/fot.arch.redakcji/
/Prezydent.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Prezydent - Andrzej Duda


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION