POWRÓT
     2013-05-27 00:00:00

Prezydent Bronisław Komorowski na Pielgrzymce w Piekarach Śląskich.


26 maja 2013 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wziął udział we Mszy Świętej podczas Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców (Wzgórze Piekarskie).

Od wczesnych godzin porannych na wzgórzu kalwaryjskim pielgrzymi brali udział w przygotowaniu do liturgii Mszy Świętej( Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie i Rozważania różańcowe). W pielgrzymce wzięło udział około 100 tys. osób (mężczyźni,kobiety, rodziny z dziećmi).

Około godziny 10:00, po przybyciu procesji z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię, złożono hołd Matce Bożej. Następnie rozpoczęła się Msza Święta, w której wziął udział Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc witając zgromadzonych, podziękował prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, za inicjatywę budowy pomnika Wojciech Korfantego w Warszawie.

Abp Skworc przypomniał o obchodzonym Roku Wiary. Wezwał do udziału w niedzielnej Mszy Św. Powołując się na wyniki badań, z których wynika, że w niedzielę do kościoła chodzi tylko ok. 40 proc. katolików.

Wzywał do respektowania praw pracowniczych i zagwarantowania niedzielnego wypoczynku. Powoływał się na słowa Jana Pawła II, w których papież apelował o prawa pracownicze. Mówił o roli związków zawodowych w dzisiejszych czasach, szczególnie w rozwiązywaniu konfliktów między pracownikami a pracodawcami. Metropolita wskazał, iż w kwestiach pracowniczych państwo powinno stanąć po stronie słabszego, a tym słabszym w relacji pracodawca-pracobiorca jest zawsze pracownik.

Arcybiskup odniósł się również do problemu bezrobocia i będącego jego konsekwencją masowej emigracji Polaków. Mówił, iż zdaniem wielu specjalistów , zbyt wysokie opodatkowanie pracy niszczy ekonomiczną aktywność, co powoduje zastój w tworzeniu miejsc pracy lub wręcz ich likwidację.

W swoim wystąpieniu sprzeciwił się "gwałtowi na sumieniach". Takie znamiona noszą niektóre działania przedstawicieli rządu –mówił arcybiskup. To "jawną ingerencją państwa w sferę kompetencji wychowawczych rodziców". – akcentował. Wobec prób wprowadzania do systemu polskiej edukacji importowanych ideologii, trzeba z naciskiem przypomnieć, że w naszym systemie prawnym obowiązuje konstytucyjna zasada prymatu rodziców w wychowaniu dzieci - powiedział hierarcha.

W kulminacyjnej części wystąpienia metropolita przypomniał o Zdjęciu Roku konkursu Grand Press Photo, którym została w tym roku fotografia, przedstawiająca mężczyznę niosącego na ramionach krzyż uratowany z płonącego kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach. Mężczyzna ten, wraz z delegacją z Jaśkowic przybył z tym krzyżem na Pielgrzymkę do Piekar Śląskich.

Homilię wygłosił kardynał Dominik Duka, arcybiskup praski i prymas Czech.

Prymas dziękował za pomoc udzieloną czeskim diecezjom po upadku komunizmu, a także za Solidarność, dzięki której cały obóz komunistyczny odzyskał wolność. Kardynał sam był represjonowany- po odebraniu mu zezwolenia na pełnienie posług kapłańskich przez komunistyczny reżim, prowadził duszpasterstwo podziemne.

Wiele mówił o istocie rodziny, przekonywał, że podstawą społeczeństwa i Kościoła jest rodzina-matka, ojciec i dzieci.

Majowe pielgrzymowanie do Piekar Śląskich ma długą tradycję i należy do największych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. Pielgrzymka mężczyzn przybywa tu od 1947 roku. Przez kilkanaście lat do Piekar pielgrzymował ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła, który jako papież co roku kierował do pielgrzymów swoje specjalne posłanie.

ZOBACZ ZDJĘCIA

/ts/Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą w Muzeum Górnośląskim.  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION