POWRÓT
     2012-02-15 00:00:00

Prezydent: Potrzebne otoczenie przyjazne rodzinie.


- Zadaniem polityki rodzinnej, którą trzeba stworzyć jest zbudowanie przyjaznego rodzinie otoczenia, dobrego klimatu – powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas wtorkowego Forum Debaty Publicznej. Ocenił, że obecnie problemem jest niska efektywność polityki rodzinnej.

W Pałacu Prezydenckim odbywa się spotkanie pt. „Jak wspierać odpowiedzialne rodzicielstwo w Polsce?” w ramach Forum Debaty Publicznej „Solidarne społeczeństwo, bezpieczna rodzina”.

- Kiedy mówimy o warunkach odpowiedzialnego rodzicielstwa, mamy na myśli nie tylko sytuację ekonomiczną rodzin. Nie mniej ważne są pojmowane szeroko warunki życia rodzin - klimat wokół rodziny – tworzony przez same rodziny i przez otoczenie, w którym jest dostęp do żłobka, przedszkola, szkoły , lekarza, ale też na wspólne przebywanie i funkcjonowanie całej rodziny – powiedział prezydent.

Jak dodał, polityka rodzinna oceniana jest często i, niestety słusznie, jako mało skuteczna, co widać po efektach w postaci narastającego kryzysu demograficznego.

- Problemem jest niska efektywność polityki rodzinnej, przy wcale nie najmniejszym wysiłku finansowym państwa - uważa Bronisław Komorowski.

Jak podkreślił, trzeba przyjrzeć się stosowanym dzisiaj rozwiązaniom, ocenić, wybrać takie, które dają największą szansę na poprawienie efektywności. Ale – jak dodał - musimy stale pamiętać, że Polska jest krajem na dorobku.

- Dlatego dobra polityka rodzinna musi znaleźć jak najlepsze rozwiązania w ramach ograniczonych środków, trzeba mieć taką świadomość – zaznaczył prezydent.

Według niego, należy zastanowić się także, na ile aktualna polityka rodzinna daje rodzinom poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, która jest niezwykle ważna. - Jeśli ktoś ma podjąć ryzyko podsiadania większej liczby dzieci, to musi mieć pewne poczucie bezpieczeństwa, że rozwiązania, w ramach których podejmuje swoje życiowe decyzje muszą być stabilne – mówił prezydent.

– Musimy wspierać aktywność rodzin, stwarzać przesłanki do samodzielności, także aktywność zawodową oraz szukać rozwiązań – także w systemie podatkowym – które sprzyjałyby tej samodzielności – dodał. Wspierajmy samodzielność, zdolność do samodzielności, i warto tu szukać dodatkowych elementów zachęcanych w systemie podatkowym, na miarę realnych możliwości państwa polskiego, społeczeństwa, które jest społeczeństwem na dorobku – podkreślił.

Prezydent zwrócił uwagę, że spotkanie odbywa się w czasie równolegle toczących się gorących dyskusji nad reformą systemu emerytalnego. - Warto, trzeba zauważyć, że konieczność rozwiązywania dzisiaj trudnego, budzącego już emocje – zanim jeszcze powstał projekt - problemu kształtowania nowych zasad emerytalnych, jest m.in., w moim przekonaniu, efektem zaniedbań w zakresie pojętej szeroko polityki rodzinnej, jest skutkiem zjawisk złej polityki w tym zakresie, realizowanej przez wiele lat – ocenił.

W naszej polityce społecznej – uważa prezydent - zabrakło jednak myślenia o równowadze pokoleniowej. - Tę równowagę musimy odbudować dbając w większym stopniu o rodziny i wspierając rodzicielstwo, ale z drugiej strony dbając o godne życie starszego pokolenia – zaznaczył.

- Powinniśmy - pamiętając o naszych zobowiązaniach wobec osób starszych oraz naszych dzieci i wnuków - jednocześnie dzisiaj kształtować politykę emerytalną tak, aby zapewniając dochody na starość nie obciążać nadmiernie następnych pokoleń – uważa Bronisław Komorowski.

/Prezydent.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Bronisław Komorowski

/Prezydent.pl/


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION