POWRÓT
     2015-05-12 00:00:00

Projekt nowelizacji konstytucji ws. JOW-ów.


Likwidacja bariery prawnej, uniemożliwiającej wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu – zakłada prezydencki projekt nowelizacji konstytucji. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał projekt kierując go do Sejmu.

Prezydent powiedział we wtorek, że projekt likwiduje barierę konstytucyjną, która uniemożliwia wprowadzenie JOW-ów. - Mam nadzieję, że Sejm się do tego przyczyni – podkreślił.

Jak mówił, zmiana konstytucji otworzy możliwość dyskusji o kierunku zmian w ordynacji wyborczej.O tym, jakie te zmiany mają być, w jaką stronę mają pójść, chciałbym, aby po pierwsze wypowiedzieli się Polacy w referendum, a po drugie - będzie musiał rozstrzygać o tym parlament - zaznaczył Bronisław Komorowski.

- Jedno jest pewne, że to od głosów obywateli, oddanych w ramach referendum, będzie - w moim przekonaniu - zależało bardzo wiele, jeśli chodzi o postawy, poglądy i zachowania, przede wszystkim o głosowanie przedstawicieli partii politycznych - podkreślił.

Przypomniał, że okręgi jednomandatowe są w samorządach. – Są i się sprawdzają – ocenił. Dodał, że obowiązują także w Senacie. Prezydent wskazał, że istniejąca w konstytucji bariera powstrzymuje od wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w Sejmie.

- Referendum otworzy drogę do dalszego działania na rzecz konkretnej propozycji zmian ustrojowych, jeśli chodzi o ordynację wyborczą – mówił.

Zapowiedział ponadto, że kończą się prace nad wnioskiem w sprawie przeprowadzenia referendum i zostanie on bardzo szybko przekazany do Senatu. Zgodnie z Konstytucją RP, Prezydent Rzeczypospolitej ma prawo zarządzić referendum ogólnokrajowe za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Prezydent przypomniał, że Senat ma 14 dni na podjęcie decyzji w sprawie przeprowadzenia referendum, a w przypadku zgody, musi się ono odbyć w ciągu 90 dni.

- Chodzi też o to, by umożliwić Polakom głosowanie w referendum nie w okresie wakacyjnym, więc sądzę, że realną datą będzie pewnie początek września - uważa Bronisław Komorowski.

W poniedziałek prezydent zapowiedział, że zamierza - za zgodą Senatu - zarządzić ogólnopolskie referendum, w którym Polacy mieliby odpowiedzieć na trzy pytania – czy opowiadają się: za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych, za likwidacją finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz za wprowadzeniem zasady rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika. Zapowiedział również złożenie projektu nowelizacji konstytucji, likwidujący barierę prawną, uniemożliwiającą wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu.

Zgodnie z Konstytucją RP, wybory do Sejmu są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym.


/fot.redakcja//Prezydent.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Bronisław Komorowski - Prezydent


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION