POWRÓT
     2015-05-13 00:00:00

Przewidziany termin referendum - 6 września.


Prezydent RP Bronisław Komorowski poinformował w środę, że kieruje do Marszałka Senatu postanowienie o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum, które miałoby się odbyć 6 września 2015 r.

W referendum Polacy mają odpowiedzieć na pytania, czy opowiadają się:

za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu;
za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa;
za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

- Termin referendum jest przewidziany na 6 września, już poza okresem wakacyjnym, tak aby stworzyć realną możliwość wzięcia udziału w głosowaniu jak największej liczbie Polaków - zaznaczył Bronisław Komorowski na spotkaniu z dziennikarzami przed Urzędem Skarbowym Warszawa Śródmieście.

Odnosząc się do jednomandatowych okręgów wyborczych powiedział: to nie jest tak, że ktoś chce rozstrzygnąć za obywateli jak ma być, tylko prezydent likwiduje barierę prawną, konstytucyjną, która do tej pory uniemożliwiała myślenie i skuteczne działanie na rzecz wprowadzenia JOW-ów w wyborach do Sejmu. Jak podkreślił, inicjatywa referendalna oznacza, że to Polacy, obywatele, a nie tylko partie polityczne będą mogli się w tej sprawie wypowiedzieć.

Prezydent wyraził nadzieję, że stanowisko zajęte przez większość obywateli będzie miało istotny wpływ na partie polityczne.

Dodał, że również w kwestii obecnego systemu finansowania partii z budżetu chodzi o to, aby obywatele mieli szansę jednoznacznie się wypowiedzieć, tak by partie polityczne musiały to brać pod uwagę.

Bronisław Komorowski podkreślił również, że referendum dotyczy trzech kwestii, a jedna z nich jest fundamentem w relacjach między obywatelem a państwem.

Zgodnie z Konstytucją RP, Prezydent Rzeczypospolitej ma prawo zarządzić referendum ogólnokrajowe za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

/fot.redakcja//Prezydent.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Bronisław Komorowski - Prezydent


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION