POWRÓT
     2012-07-24 00:00:00

Publiczne biblioteki przez następne trzy lata będą miały Internet za darmo.


Szefowie resortu kultury Bogdan Zdrojewski, administracji i cyfryzacji Michał Boni, prezes zarządu Orange Polska Maciej Witucki oraz przewodniczący Rady Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Jerzy Koźmiński uroczyście podpisali w MKDiN porozumienie o kontynuacji programu internetyzacji polskich bibliotek publicznych.

Porozumienie przedłuża o kolejne trzy lata program internetyzacji bibliotek publicznych rozpoczęty w 2009 roku. Zgodnie z nim firma Orange Polska (wtedy pod nazwą grupa TP) zadeklarowała bezpłatne podłączenie do internetu wszystkich chętnych gminnych bibliotek publicznych.

Projekt – jak mówił minister Zdrojewski – zdecydowanie przerósł oczekiwania jego pomysłodawców. Od 2009 roku niemal 3500 bibliotek we wsiach i małych miastach zostało przeobrażonych w nowoczesne miejsca kultury skupione wokół książek i Internetu, nieodbiegające poziomem od tych w państwach zachodnich. Te nowe biblioteki to również lokalne centra, w których działać mogą animatorzy społeczności lokalnych.

Do wdrażania idei Cyfrowej Polski, której projekt jest częścią, potrzeba więcej, niż działania samej administracji. Minister Boni podkreślał, że współpraca bibliotekarzy, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorstw jest kluczowa w tworzeniu bibliotek jako miejsc kultury, w których internet może grać rolę cywilizacyjnej dźwigni. Co więcej, jak dodawał Jerzy Koźmiński, modernizacja bibliotek często jednocześnie wspiera tworzenie lokalnych koalicji, wzmacniając tym samym kapitał społeczny i przyczyniając się do powstawania nowych inicjatyw.

Internetyzacja bibliotek to również internetyzacja tych, którzy z nich korzystają – mówił prezes zarządu Orange Maciej Witucki. Zadeklarował, że Orange Polska jest gotowa wesprzeć inne działania szkoleniowe, które przyczynią się do dalszego rozwoju projektu.

/mac.gov.pl/

Niniejszy artykuł udostępniany na bazie licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska.
  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION