POWRÓT
     2013-04-09 00:00:00

Racibórz. Festiwal Bluesowy już po raz piąty.


To nie jest popularny gatunek muzyczny, nie jest też łatwy, bo często w jego dźwiękach słychać ból rozstania, życiowych rozterek, czy przemijania. Blues płynie prosto z serca i ma swoich wiernych wyznawców. W Raciborzu odbędzie się piąty już Festiwal Bluesowy "Motywy Bluesa".

Marek Wojtowicz. Jedyny w Polsce bluesman grający według najstarszej techniki podłużnego grania na gitarze. Promuje tradycyjnego bluesa w Polsce od koncertów na ulicach poprzez duże festiwale. Grał na większości festiwali w Polsce. I mało kto wie, że w Raciborzu działa bluesowe stowarzyszenie, którego jest prezesem. Jego członkowie - muzycy z całego świata - za punkt honoru stawiają sobie propagowanie gospel i bluesa w różnych inicjatywach i działaniach kulturalnych.

Jednym z gości tegorocznego festiwalu będzie Bob Corritore, który jest jednym z najbardziej znanych harmonijkarzy bluesa tradycyjnego. - Tak naprawdę Bob zaprosił się na festiwal sam, widząc moje granie w nędznych filmikach w internecie uznał, że z kimś takim warto zagrać - uśmiecha się muzyk. - Oprócz niego zagra świetna grupa Murphy Blues z Ryszardem Kadziakiem na czele, którego artystycznie inspiruje twórczość Tadeusza Nalepy.

Do Raciborza przyjedzie też zespół Acoustic z Radlina. Blues, rock, czasem nawet reggae będzie można usłyszeć w utworach grupy. Nie zabraknie też braci z Czech. Na festiwalu zagra bluesowo-folkowe trio z Opawy.

- Dlaczego blues? Bo jest autentyczny. Pop wszystko dziś zalewa, jest coraz częściej plastikowy i preparuje muzykę. W bluesie nie ma o tym mowy, na scenę musi wyjść żywy artysta i zagrać od początku do końca. Blues to czucie, emocje, nie da się tego wyreżyserować. To muzyka płynąca z serca. Nie jest starszy niż kiedyś, bo ciągle porusza aktualne problemy. Pod słońcem niewiele się zmienia, ludzie w dalszym ciągu cierpią, mają problemy, borykają się z brakiem pieniędzy, chorują. I o tym jest ta muzyka. Blues nigdy też nie był muzyką popularną, w takim współczesnym znaczeniu, że funkcjonuje chwilę i znika. Ja nie chcę takiej muzyki. Blues jest jak stary kompan, któremu trzeba wyjść naprzeciw i podać rękę. Dlatego zapraszam na festiwal, bo jest szansa spotkać się naprawdę i naprawdę coś poczuć - zachęca Marek Wojtowicz.

V Festiwal Bluesowy "Motywy Bluesa" będzie tradycyjnie dwudniowy - pierwszy 26 kwietnia o godz. 18.00 w Domu Kultury "Strzecha", drugiego dnia bluesmani przeniosą się do Pałacyku Rafako przy ul. Łąkowej.

Bilety w cenie 10 zł (jeden dzień festiwalu), 15 zł (dwudniowy karnet) do nabycia w kasach RCK
RDK, ul. Chopina 21 tel. 32 412 32 45,
DK STRZECHA, ul. Londzina 38, tel. 32 415 32 14,
a także drogą internetową na www.rck.com.pl.

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION