POWRÓT
     2011-07-27 00:00:00

Racibórz. Nowa kompostownia na terenie miasta.


W dniu dzisiejszym dziennikarzom oraz przybyłym gościom przybliżono nowo powstały obiekt służący do przeróbki odpadów roślinnych. Zaproszone osoby udały się autobusem na teren kompostowni mieszczącej się przy ulicy Rybnickiej w Raciborzu.

Na miejscu wszystkich przybyłych przywitał Pan Prezydent Mirosław Lenk. Kierownik składowiska, Pan Władysław Konopka, przybliżył aspekty techniczne procesu przetwarzania odpadów oraz same obiekty znajdujące się na terenie placówki. Główne urządzenia stosowane podczas procesu to:
- rębacz,
- rozdrabniarko-mieszarka, która rozdrabnia gałęzie do 200mm,
- ładowarka wielofunkcyjna z wymiennym osprzętem,
- sito bębnowe wykorzystywane w końcowej fazie procesu, umożliwiające wydzielenie kompostu przeznaczonego do dystrybucji.

Ponad to na terenie kompostowni znajduje się wiata, mały budynek administracyjno-socjalny oraz zbiornik retencyjny do wód opadowych, odciekowych służących później do zraszania i nawilżania poszczególnych elementów poddawanym stosowanym procesom.

Obiekt patrząc z zewnątrz w zasadzie nie jest skomplikowany. Jak przypomniała Pani Gabriela Lenartowicz - "rzeczy genialne to często proste", po czym dodała że jest to - "jedno z najlepszych i najnowocześniejszych rozwiązań mimo, że ono nie zakłada jakiejś szczególnej technologii. Dobra lokalizacja, dobry teren i najtańsza technologia, która jest tak samo skuteczna jak te skomplikowane".

Pan Prezydent Mirosław Lenk zaznaczył, że generalnie odpady z gospodarstw domowych mogą być odbierane tylko przez firmy specjalistyczne, natomiast "tutaj, w tym przypadku jest wyjątek, gdzie mieszkańcy będą mogli samodzielnie do 100 kg za złotówkę dostarczyć odpady na kompostownię- informował Prezydent, po czym dodał, że "będzie to dotyczyć wszystkich beneficjentów tego programu - nie tylko mieszkańców Raciborza.

- "Pamiętam, że ten projekt miał pierwotnie być realizowany w gminie Krzyżanowice"- wspominała Pani Gabriela Lenartowicz. Jednak względy finansowe oraz logistyczne przesądziły o zmianie lokalizacji. - "Skoro to jest instalacja regionalna, która ma obsługiwać co najmniej powiat, to powinna być zlokalizowana tak, żeby te dojazdy były najkrótsze i najprostsze. Tym bardziej, że miasto Racibórz dysponowało dobrym terenem dla takiego przedsięwzięcia." - zaznaczyła Pani Lenartowicz.

W 2009 roku brane były także pod uwagę dwie inne lokalizacje - "przy ulicy Adamczyka - czyli tam gdzie mamy nasze PK, a druga lokalizacja przy oczyszczalni ścieków" - informował Pan Rafał Jasiński. O ostatecznym wyborze lokalizacji przy ulicy Rybnickiej przesądziły głównie przesłanki logistyczne.

Jak informuje Pan Prezydent Mirosław Lenk - "od 1 sierpnia kompostownia ruszy głównie w zakresie odbioru odpadów od mieszkańców i firm, które zajmują się zawodowo obsługą terenów zielonych".

/ts/


  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION