POWRÓT
     2017-10-11 00:00:00

Samobójstwo nie bierze się znikąd.


Dostrzec niepokojące sygnały i w porę zareagować. O myślach i próbach samobójczych rozmawiali eksperci i uczestnicy konferencji odbywającej się w Sali Sejmu Śląskiego.

W trakcie konferencji „Myśli suicydalne, próby samobójcze” rozmawiano o tendencji wzrostowej w zakresie zaburzeń zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, włącznie z sięganiem po ostateczne i nieodwracalne w skutkach akty samobójczej śmierci. Zaobserwowano, że mimo rosnących udogodnień związanych z rozwojem cywilizacji, maleje wśród młodego pokolenia poczucie satysfakcji i spełnienia.

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać interesujących wykładów specjalistów z zakresu psychologii i psychiatrii. Ewa Kustwan-Mróz mówiła o wzmacnianiu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jako profilaktyce zachowań samobójczych, a Wioleta Baraniak o zasadach działań postwencyjnych na terenie szkoły, właśnie w przypadku kryzysu związanego z samobójstwem. O myślach i próbach samobójczych mówiła również prof. Małgorzata Janas-Kozik, ordynator Oddziału Psychiatrii Wieku Rozwojowego Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu.

Spotkanie było skierowane przede wszystkim do dyrektorów szkół i placówek szkolno-wychowawczych, nauczycieli, pedagogów i psychologów, pielęgniarek i higienistek szkolnych, a także wychowawców pracujących na co dzień z dziećmi i młodzieżą. Celem spotkania było promowanie i wzmacnianie zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży, jak również budowanie środowiska sprzyjającego optymalnemu rozwojowi społeczno-emocjonalnemu uczniów.

Konferencja została zorganizowana przez Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny „Metis” w Katowicach w ramach Śląskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2013-2020. W spotkaniu wzięło udział prawie dwustu uczestników.

Ze względu na wagę problemu planowane są również konferencje regionalne, które odbędą się 11 października w Rybniku, 18 października w Częstochowie i 24 października w Bielsku-Białej./slaskie.pl/

/slaskie.pl/  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION