POWRÓT
     2013-05-04 00:00:00

Śląskie. 222. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja


„Trzeba nam odnaleźć na kartach Konstytucji 3 Maja język, który i dziś posłuży do opisu naszych, polskich, spraw. Konstytucja 3 Maja jest i powinna być inspiracją dla nas. Inspiracją do działania tu i teraz” – mówił wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk podczas dzisiejszych uroczystości z okazji 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Wojewódzkie obchody Święta Narodowego 3 Maja rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, którą odprawiono w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla. Mszę celebrował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który w swojej homilii apelował o troskę o rodzinę, zwracając uwagę, że jest to bardzo potrzebny i aktualny wyraz patriotyzmu. Bo nie ma ojczyzna czy mała ojczyzna silniejszego umocowania i przyszłości, jak właśnie rodzina.

Po mszy na plac Sejmu Śląskiego przeszli wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła, prezydent Katowic Piotr Uszok, kompanie reprezentacyjne wojska i służb mundurowych, parlamentarzyści, harcerze, przedstawiciele związków kombatanckich i stowarzyszeń.

W swoim wystąpieniu wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk mówił m.in. o mocy pamięci, która buduje wspólnotę, tworzy formacje kulturowe, rodzinne, narodowe, państwowe. Przypominając historię rękopisów Konstytucji 3 Maja wezwał do pielęgnowania dumy z naszego dziedzictwa narodowego, mówił też o ogromnym znaczniu tego dokumentu - Konstytucja stała się manifestem polskiej wolności, polskiej demokracji, polskiej tolerancji i poszanowania praw człowieka.

Obchody zakończył uroczysty apel pamięci, złożenie kwiatów pod pomnikiem Wojciecha Korfantego oraz defilada pododdziałów wojska, służb i klas mundurowych katowickich szkół.

fot. redakcja/Śląski Urząd Wojewódzki/  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION