POWRÓT
     2018-05-15 00:00:00

Stanowiska Polski i Węgier ws. przyszłego budżetu unijnego są bardzo bliskie.


"Nasze stanowiska są bardzo bliskie, ponieważ coraz więcej wiemy, jak propozycje budżetu w ramach wieloletnich ram finansowych miałyby wyglądać" – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbánem.

Negocjacje ws. budżetu UE i współpraca na forum Unii Europejskiej

"Poruszyliśmy kwestie związane z wieloletnimi ramami finansowymi w związku ze zbliżającymi się - a właściwie już rozpoczętymi - negocjacjami budżetowymi w ramach Unii Europejskiej. Nasze stanowiska w sprawie przyszłego budżetu UE są bardzo bliskie. Jeśli chodzi o politykę spójności, wspólną politykę rolną - tutaj mamy absolutnie jednakowe stanowisko" – mówił szef polskiego rządu.

Premierzy rozmawiali także o rozwoju wspólnego rynku oraz polityce migracyjnej. "Polska i Węgry mają jednoznaczne stanowisko w sprawie polityki dotyczącej migracji i uchodźców. Uzgodniliśmy także dalsze kroki co do podejścia do tego tematu" – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, "narzucanie kwot imigrantów uderza w same podstawy suwerenności państwa".

Tematem rozmów były także kwestie dotyczące stosunków zewnętrznych i polityki bezpieczeństwa w kontekście europejskiej polityki wschodniej.

Współpraca dwustronna i regionalna

Szefowie rządów Polski i Węgier omówili perspektywy rozwoju współpracy kulturalnej, a także stan współpracy gospodarczej i wybrane projekty infrastrukturalne.

"Rozmawialiśmy o współpracy dwustronnej, która rozwija się wzorcowo, o wymianie handlowej i wspólnych inwestycjach, ale także o infrastrukturze, współpracy kulturalnej, wspólnych polsko-węgierskich fundacjach, które pielęgnowałyby nasze dziedzictwo narodowe" – mówił szef polskiego rządu.

Tematami rozmów premierów Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbána były także kwestie bezpieczeństwa zewnętrznego, Nord Stream2 oraz sytuacji na Ukrainie. Jak zaznaczył, "trzeba też budować wspólną agendę europejską w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, energetycznego, bezpieczeństwa granic".

Premierzy poruszyli także temat budowy wspólnej infrastruktury. "Będziemy konsekwentnie realizować inwestycję drogową Via Carpatia, która połączy nas autostradowo ze Słowacją, z Węgrami i dalej na południe" – zapowiedział szef polskiego rządu.

"Mogę z ogromną radością powiedzieć, że stanowisko premiera Viktora Orbána i moje są bardzo zbieżne, żeby nie powiedzieć tożsame. Bardzo się cieszę, że mamy wypróbowanych przyjaciół" – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, "w tej naszej przyjaźni jesteśmy bardzo konstruktywni, chcemy być bardzo pozytywni wobec naszych innych przyjaciół i partnerów z UE".
Zbliżone stanowiska Polski i Węgier

"Polska spokojnie, ale w sposób bardzo zdecydowany tłumaczy, że konieczne są do przeprowadzenia reformy, jak reforma wymiaru sprawiedliwości, ponieważ nasz kraj wychodzi z pewnych nawyków postkomunistycznych, z którymi nie mają do czynienia dojrzałe państwa Europy Zachodniej" – wyjaśnił szef polskiego rządu, informując o wymianie doświadczeń z premierem Węgier w tym temacie. Jak podkreślił, szefowie rządów Polski i Węgier "właściwie w stu procentach zgadzają się ze sobą".

Premier Mateusz Morawiecki pogratulował premierowi Viktorowi Orbánowi zwycięstwa w wyborach parlamentarnych i ponownego objęcia funkcji szefa węgierskiego rządu oraz podziękował, że wybrał Polskę jako cel pierwszej podróży zagranicznej, "kiedy to Węgry idą dalej drogą wewnętrznych reform, ale jednocześnie też konstruktywnego podejścia w ramach Unii Europejskiej do wielu tematów".

/fot.arch.redakcji//premier.gov.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Premier - Mateusz Morawiecki


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION