TOPORTAL nr 20240418
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
POWRÓT
POWRÓT
Wtorek, 22-01-2013

Stypendia m.st. Warszawy dla 588 stołecznych uczniów i studentów.

W piątek, 25 stycznia, o godz. 13.00 (Ratusz, pl. Bankowy 3/5, sala 131), zostaną wręczone Stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Odbierze je 10 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci, którzy uczą się w stolicy.

Udział w wydarzeniu wezmą: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy, Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy i Ewa Masny, przewodnicząca komisji stypendialnej.

W gronie laureatów, którzy odbiorą stypendia w ratuszu znaleźli się florecistka, mistrzyni Polski w tańcach latynoamerykańskich, pasjonat genetyki, kontrabasista, lekkoatletka, łyżwiarka figurowa, finaliści olimpiady chemicznej i informatycznej, student lotnictwa i akordeonista.

Wszyscy oprócz normalnej nauki i rozwijania pasji angażują się w pomoc chorym i potrzebującym – dzieciom i starszym, często żyjącym w hospicjum. Towarzyszą niepełnosprawnym w spacerach, rozmowach, czytają im na głos. Pomagają wychowankom w domach dziecka i w świetlicach jako korepetytorzy.

Oferta programowa dla stypendystów jest szeroka i każdy może się w niej odnaleźć. Warsztaty teatralne, zajęcia z tworzenia filmów animowanych, seminaria dla młodych intelektualistów, warsztaty operatorskie – to ledwie część bogatego programu, na który składają się inicjatywy takie jak „Podziel się talentem” czy „Akcja animacja”.

Wysokość stypendium waha się od 200 do 1500 zł miesięcznie i zależy od dochodu rodziny, osiągnięć naukowych, artystycznych czy sportowych, a także zaangażowania stypendysty w działania charytatywne i społeczne. Stypendia przyznawane są z budżetu miasta i przeznaczono na nie w tym roku około 2,5 mln złotych.

W tym roku Stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II przyznano po raz ósmy. Otrzyma je 588 uczniów i studentów. Zainteresowanie stypendiami rośnie – uczniowie ponad 260 szkół ubiegali się o stypendium (co daje ponad 50 proc. wszystkich publicznych placówek edukacyjnych w Warszawie), wpłynęło 250 wniosków więcej niż przed rokiem. W ciągu ośmiu lat przyznano 4755 stypendiów.

W programie uroczystości znajdą się również dwa filmy, z których będzie można się dowiedzieć, czym obecnie zajmują się dawni stypendyści. Spotkanie zakończy muzyczny występ stypendystów.



Poniżej sylwetki dziesięciu stypendystów.

Szkoła Podstawowa

Patryk Krysiak - uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej - kontrabas i fortepian; Laureat II Ogólnopolskiego Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu;

„Laureat wielu konkursów kontrabasowych. Chętnie doskonali swoje umiejętności na kursach mistrzowskich. W wolnych chwilach lubi czytać książki, słuchać muzyki i chodzić na basen. Pasjonuje się zabytkowymi pojazdami i historią.”

Nadia Kłos – 2. miejsce w IV Mistrzostwach Polski w szermierce na szable Go - Now; uczestniczka projektu akcja animacja); wiele turniejów i zawodów szermierczych (1. lub 2. lokaty); akcyjny wolontariusz Fundacji "Niczyje" .

„Od ponad 4 lat 3 razy w tygodniu trenuje szermierkę sportową (szpada, floret) w Polskim Klubie Szermierczym. Dodatkowo od 1,5 roku raz w tygodniu trenuje w Akademii Szermierzy szablę i miecz w systemie "Go-Now". Należy także do bractwa rycerskiego "Chorągiew Zaciężna Trzy Miecze" w którym jest łuczniczką...choć marzy jej się rycerska zbroja jak troszkę podrośnie;) Nadia właściwie juz od przedszkola interesuje się historią - właśnie dziś się dowiedziała, że przeszła do etapu wojewódzkiego w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym Dzieje Oręża Polskiego :) Lubi czytać książki, wycieczki i czekoladę;) acha, no i zwierzęta - w domu ma 3 koty. Ulubiony przedmiot w szkole to oczywiście historia i wf. Nadia od roku jest też harcerką - wakacje spędziła na obozie harcerskim gdzie spała na zbudowanej przez siebie pryczy.”

Gimnazjum

Krzysztof Nojszewski – własny projekt badawczy - świnek skinny himalaya; praca z dziećmi z porażeniem mózgowym przy wykorzystaniu świnek morskich w stowarzyszeniu Cavies Club of Poland; finalista kilku ogólnopolskich konkursów przedmiotowych

„Znaczną część mojego czasu poświęcam moim świnkom, które zawsze potrzebują uwagi: nigdy nie mają dość pieszczot i są najbardziej żarłocznymi zwierzolami świata.

Wiele weekendów zajmuje mi udział w wystawach, pokazach i wykładach na temat świnek i genetyki, która jest moją pasją. To dziedzina, którą chciałbym się zajmować w przyszłości dlatego sporo czasu poświęcam na dodatkowe zajęcia z matematyki i chemii.

Kiedy zostaje jeszcze chwila, chętnie czytam książki historyczne i fantasy.

Staram się jak najczęściej bywać na pływalni, niestety nie jestem typem sportowca- wyczynowca i nie pływam tak szybko, jak bym chciał. Na szczęście czas nie był jedynym kryterium i udało mi się ostatnio zdobyć uprawnienia Młodszego Ratownika WOPR. Bardzo się z tego cieszę, bo od sześciu lat spędzamy wakacje na kajaku a od tego roku będę mógł popłynąć już jako kadra spływu:))). Mam też nadzieję, że będę mógł w tym sezonie pomagać jako wolontariusz w Fundacji AVE na przykład przy organizacji spływów powstańczych 31.07 i 1.08.”


Justyna Możdzonek – Tańce latynoamerykańskie - mistrzyni polski; tytuł Mistrza Polski w kategorii Junior I w stylu standardowym; tytułu Mistrza Polski w kategorii Junior I w 10 tańcach; tytułu Mistrza Polski w kategorii Junior II w stylu latynoamerykańskim; tytuł II Vice Mistrza Świata w MISTRZOSTWACH ŚWIATA W 10 TAŃCACH JUNIOR II

„Laureatka kilkudziesięciu konkursów i festiwali tanecznych w Polsce i za granicą. Największa pasją jest taniec i związane z nim aspekty np. zajmuje sie projektowaniem własnych strojów tanecznych. Lubi czytać książki z dziedziny psychologii co pozwala jej lepiej rozumieć cały zgiełk w jakim żyje, ponieważ współpraca z partnerem, nauczycielami, nami rodzicami i sztabem trenerów, szkoleniowców, krawcowych wymaga dużej dyscypliny i wyważenia.”

Szkoła Ponadgimnazjalna

Marta Pielak – trenuje łyżwiarstwo figurowe na Torwarze; opiekuje się pensjonariuszami Ośrodka Rehabilitacyjno - Opiekuńczego w Otwocku, współpracuje z Domem Samotnej Matki w Otwocku

„Generalnie moje główne hobby to łyżwiarstwo figurowe i jak tylko mogę to jeżdżę albo oglądam zawody, poza tym bardzo lubię czytać książki i uczyć się języków obcych (szczególnie włoskiego) interesuje mnie też kultura Włoch i krajów śródziemnomorskich, a także starożytny Rzym. Uwielbiam podróżować. Jeżeli chodzi o bardziej "szkolne" zainteresowania to najbardziej lubię, jak już wspominałam, włoski, a poza tym chemię i fizykę. W wolnym czasie spotykam się ze znajomymi albo uprawiam sport.”

Patryk Czajka –finalista olimpiady informatycznej; Laureat XVIII Konkursu Fizycznego; uczestnik międzynarodowego konkursu Youtube Space Lab; uczestnik kuźni, warsztaty informatyczne i fizyczne; ISKRA - Inspirujące Staszicowe Koło Robotyki i Automatyki; akcyjny wolontariusz

„Interesuję się matematyką, informatyką, fizyką, w szkole chodzę na kółko robotyki, gdzie pracujemy nad projektem "micromouse" (robot mający za zadanie znalezienie drogi do środka labiryntu i powrót jak najszybszą drogą, jestem programistą w zespole). Lubię rozwiązywać łamigłówki i czytać ciekawe książki, biegać, grać w gry zespołowe. Czasem wyszukuję też ciekawostek dotyczących astronomii. W wolnym czasie oglądam filmy, wychodzę z psami na dwór.”

Studenci

Marcin Fusiara – przygotowanie i prowadzenie pokazów chemicznych dla licealistów; finalista ogólnopolskiej olimpiady chemicznej; laureat Ogólnopolskiego konkursu chemicznego im. prof. Antoniego Swinarskiego;

„Jednym z moich zainteresowań jest chemia, lubię spędzać czas w laboratorium i wykonywać różne eksperymenty, najciekawsze w tym jest dla mnie to jak warunki fizyczne wpływają na szybkość oraz wydajność reakcji. Lubię także badać przypadkowo spotkane minerały pod kątem występujących w nich pierwiastków. Inną dziedziną jaką się interesuje jest informatyka, ciekawym aspektem dla mnie jest to w jaki sposób zapisywane są dane w komputerze czy też jak dane te są przekazywane pomiędzy różnymi komputerami w sieci. Poza tym w wolnych chwilach jeżdżę rowerem, a jak pogoda na to nie pozwala to gram ze znajomymi w scrabble.”

Damian Bukowski – student lotnictwa i kosmonautyki; laureat olimpiady wiedzy technicznej; finalista olimpiady fizycznej, działa w ochotniczej straży pożarnej.

„Główne moje zainteresowania to elektronika, lotnictwo, budowa maszyn, informatyka - prawie wszystko z dziedziny fizyki i techniki. W wolnych chwilach piszę programy w języku C++, projektuje w systemie CAD, samodzielnie buduje układy elektroniczne oraz programuje mikrokontrolery. W ostatnim czasie zacząłem, także przygodę z modelarstwem w studenckim kole naukowym Politechniki Warszawskiej. „

Małgorzata Mądra - lekkoatletka; prowadzi sekcję Lekkiej Atletyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym; jest wolontariuszem w programie Podziel się Talentem; studiuje chemię i farmację; Finalistka edukacyjnego konkursu Inspiring SoluTions Academy;Finalistka Halowych Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce; zdobywczyni czołowych miejsc w Akademickich Mistrzostwach Warszawy i Mazowsza w lekkiej atletyce

„Jestem studentką farmacji i chemii, więc większość mojego czasu poświęcam na poszerzanie swojej wiedzy wiązanej z wybranymi kierunkami studiów. W wolnych chwilach wyrywam się na treningi lekkiej atletyki i badmintona. Sport już od podstawówki był dużą cześcią mojego życia, dlatego staram się, by nadal nią pozostawał. Ponad wszystko uwielbiam podróże, zarówno małe jak i te duże, byle w gronie najlepszych przyjaciół.”

Patryk Sztabiński – finalista World Music Competition - Ibla Grand Prize; nagrody i wyróżnienia w wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych; akordeonista; współpracuje ze Sceną Elfów - Jest to projekt rodzinnych koncerto-spektakli. Program mający na celu rozwój wrażliwości artystycznej u dzieci; dużo koncertuje w Polsce i za granicą. „Jestem prostym człowiekiem, przynajmniej takim staram się być. Chciałbym poprzez to co robie odleźć siebie: dzięki muzyce, przebywaniu z ludźmi, modlitwie. Wierzę, że to właśnie w prostocie i Miłości leży cały sens mego Prawdziwego JA. Poza grą na akordeonie i całym światem muzycznym uwielbiam poszukiwać i odkrywać, walczyć i zdobywać. Bardzo dotyka mego serca piękno przyrody np. góry czy przestrzeń krajobrazu. Unosi mnie prawdziwa miłość, dobroć, pokora, szacunek. Mam wiele zainteresowań, niektóre z nich to podróżowanie, fotografia, wędkarstwo, ale przede wszystkim odnajdywanie siebie.”

/fot. raciborek.pl/
prezydent.pl

Szanowny Użytkowniku!


Aby móc korzystać z niniejszego portalu niezbędna jest Twoja zgodna na instalację w Twojej przeglądarce "plików cookies". Proces ma związek z elementarną funkcjonalnością portalu. W cookies przechowywane są informacje o wspomnianej wyżej zgodzie oraz ewentualna fraza wpisana w wyszukiwarce.

Dla celów statystycznych gromadzone są jedynie adresy odwiedzanych stron bez jakiegokolwiek powiązania z danym użytkownikiem. Dołożono wszelkich starań by wszelkie procesy miały charakter jawny, a użytkownik miał całkowitą kontrolę nad utrwalonymi danymi (COOKIEs) - w portalu nie są wykorzystywane sesje.

W każdej chwili możesz zmienić swoją decyzję poprzez usunięcie plików cookies w swojej przeglądarce. Jeśli nie zgadzasz się na instalację plików cookies, w myśl obowiązujących przepisów prosimy o opuszczenie niniejszego portalu.

POLITYKA PRYWATNOŚCI ORAZ COOKIES
Informacje ogólne

Niniejszy dziennik wydawany jest przez TOPORTAL PRODUCTION Tomasz Staszewski z siedzibą w Raciborzu przy ul. gen. Jarosława Dąbrowskiego 39 lok.1, 47-400 Racibórz (NIP: 6391163642,email:redakcja@toportal.pl) zwanym dalej WYDAWCĄ.
Polityka prywatności oraz cookies

Niniejszy portal wykorzystuje technologię cookies. Proces ma związek z elementarną funkcjonalnością portalu. W ramach cookies przechowywane są informacje:
- status zgody dotyczący niniejszej polityki prywaatności oraz cookies
- zakodowana ewentualna fraza, wpisana przez użytkownika w wyszukiwarce portalu

Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika (w przeglądarce internetowej) pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest WYDAWCA.

W kontekście połączeń www, dla celów statystycznych, WYDAWCA gromadzi jedynie adresy odwiedzanych stron bez jakiegokolwiek powiązania z danym użytkownikiem. Oznacza to, iż WYDAWCA nie zapisuje w bazie danych jakichkolwiek informacji identyfikujących użytkownika. Ponadto w portalu nie są wykorzystywane sesje.

Niezależnie od powyższych faktów, pewne dane mogą być rejestrowane niezależnie przez firmę hostingową (nr. ip). W związku z powyższym WYDAWCA zawarł stosowną umowę POWIERZENIA PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH z firmą hostingową H88 S.A. z siedzibą w Poznaniu, ul. Franklina Roosevelta 22, 60-829 Poznań, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000612359, NIP: 7822622168.

Administratorem danych osobowych jest WYDAWCA.

Zgodnie z RODO, każdemu użtykownikowi przysługuje prawo do:
- dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii
- korekty swoich danych
- usunięcia, ograniczenia lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania
- przenoszenia danych
- wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Kontakt z WYDAWCĄ został zawarty na wstępie niniejszego dokumentu.

WYDAWCA zastrzega sobie prawo do naniesienia zmian w niejszym dokumencie. Każdorazowa zmiana skutkować będzie koniecznością wyrażenia przez Użytkownika akceptacji zamieszczonej treści (wyskakujące okno).