–,oświadczył,szef,polskiego,rządu,po,spotkaniu,z,premierami:,Litwy,Sauliusem,Skvernelisem,,Łotwy,Marisem,Kuczinskisem,i,Estonii,Jurim,Ratasem." />POWRÓT
     2018-03-10 00:00:00

To spotkanie pokazało jak bardzo podobnie myślimy w wielu zasadniczych sprawach.


"To spotkanie pokazało jak bardzo podobnie myślimy w wielu zasadniczych sprawach, ważnych dla przyszłości tej części Europy" – oświadczył szef polskiego rządu po spotkaniu z premierami: Litwy Sauliusem Skvernelisem, Łotwy Marisem Kuczinskisem i Estonii Jurim Ratasem.

Spotkanie premierów poświęcone było m.in. kwestiom współpracy na forum Unii Europejskiej i NATO oraz omówienie tematu związanego z rozwojem regionalnym infrastruktury energetycznej i transportowej. Premierzy poruszyli także zagadnienia z bieżącej unijnej agendy m.in. kwestie związane z nowymi Wieloletnimi Ramami Finansowymi oraz rozwojem Partnerstwa Wschodniego.

"Rozmawialiśmy o bardzo ważnych dla nas tematach takich jak bezpieczeństwo, rynek wewnętrzny, unijna perspektywa budżetowa, migracje. Poruszyliśmy także tematy związane z dyrektywami transportowymi, pakietem mobilności czyli pogłębianiem zasad jednolitego rynku europejskiego, tam gdzie leży to w naszym najlepszym interesie. Bardzo się cieszę, że praktycznie mówiliśmy jednym głosem" – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu przedstawił dziś m.in. stanowisko Polski w sprawie migracji, a także odniósł się do planowanych uzgodnień dotyczących przyszłego unijnego budżetu. Wskazał także na znaczenie bezpieczeństwa energetycznego, w tym połączeń energetycznych w regionie.
Jeden głos w wielu sprawach

"W sprawach unijnych, jak przyszłość budżetu, rynek wewnętrzny, dyrektywy transportowe mówimy jednym głosem" – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że premierzy zgodzili się, iż "NATO jest kluczowym sojuszem dla zapewnienia bezpieczeństwa tej części świata i trzeba wzmacniać Sojusz na jego wschodniej flance".

Szef polskiego rządu zaznaczył także, że podobny głos premierów wybrzmiał w kontekście odłączenia się Wielkiej Brytanii od Unii Europejskiej i zmniejszenia budżetu "optujemy za zwiększeniem budżetu, również ze środków własnych, jeżeli będzie taka konieczność po naszej stronie".

"Podkreślaliśmy też wagę polityk takich jak Wspólna Polityka Rolna, wspólna polityka w zakresie funduszy regionalnych, funduszy strukturalnych, infrastrukturalnych. Jest bardzo ważne, by kontynuować naszą współpracę w tym zakresie" – powiedział premier.
Wspólne inicjatywy i zacieśnianie współpracy

"Mówimy często o Jedwabnym Szlaku, a zapominamy o Bursztynowym Szlaku, który już dawno wytyczał kierunki handlu z Północy na Południe i w drugą stronę. To jest ten wymiar handlowy, który nie został w odpowiedni sposób wykorzystany. Chcemy go teraz odzyskać, odbudować poprzez realne inwestycje m.in. drogowe, jak Via Baltica" – oświadczył szef polskiego rządu.

Premier wyraził nadzieję, że realizacja wspomnianej inwestycji szeroko otworzy na siebie handlowo i gospodarczo Polskę i trzy bałtyckie kraje, podobnie jak połączenie kolejowe - Rail Baltica. Wspomniał także, o podpisanych dziś w obecności premierów Polski i Litwy porozumieniach w sprawie wzmocnionej współpracy energetycznej oraz o współpracy portów i uruchomieniu połączenia promowego Szczecin-Kłajpeda.

"Polska jest gotowa wejść w bardzo ważny dla krajów bałtyckich projekt - synchronizację systemu elektroenergetycznego w trybie europejskim, a więc w docelowym modelu odłączenie od Rosji i Białorusi, po to, by kraje bałtyckie mogły funkcjonować w takim systemie jak cała Europa" – zadeklarował szef polskiego rządu.

Dziękując za zaproszenie na szczyt premierów krajów bałtyckich, szef polskiego rządu pogratulował swoim odpowiednikom wielkiego jubileuszu odzyskania niepodległości przez kraje bałtyckie oraz zaprosił szefów rządów Litwy, Łotwy i Estonii na tegoroczny jubileusz 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.
/premier.gov.pl/  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION