POWRÓT
     2018-05-15 00:00:00

Upamiętnienie Grzegorza Przemyka.


W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy kwiaty na grobie Grzegorza Przemyka złożyli: minister Wojciech Kolarski i Doradca Zofia Romaszewska. Maturzysta jest pochowany na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim w kwaterze 100, we wspólnym grobie ze swoją matką Barbarą Sadowską - poetką i działaczką opozycji demokratycznej.

Grzegorz Przemyk został zatrzymany przez milicję 12 maja 1983 roku, na Placu Zamkowym w Warszawie, kiedy wraz z kolegami świętował maturę. Zabrano go do pobliskiego komisariatu MO przy ul. Jezuickiej 1/3, gdzie został brutalnie pobity przez trzech funkcjonariuszy. Zmarł po dwóch dniach od pobicia w wyniku ciężkich urazów jamy brzusznej.

Pogrzeb Przemyka, który odbył się 19 maja na Cmentarzu Powązkowskim, stał się wielką manifestacją sprzeciwu wobec władzy komunistycznej. Według szacunków wzięło w nim udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi, w tym wielu młodych. Kondukt, który podążył ulicami Warszawy, z kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie odbyła się msza, przerodził się w milczącą manifestację protestu uczniów, studentów i innych zgromadzonych wobec komunistycznych władz i funkcjonariuszy reżimu.

Kilkanaście dni wcześniej, 3 maja 1983 roku milicjanci pobili również matkę Przemyka, Barbarę Sadowską, działającą w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, mieszczącym się na terenie kościelnym przy furcie klasztoru sióstr franciszkanek służebnic Krzyża przy kościele św. Marcina w Warszawie. (WP)

/fot.arch.redakcji//Prezydent.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Prezydent


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION