POWRÓT
     2014-08-22 00:00:00

W Pekinie o starcie polskiego satelity Heweliusz.


Dyplomaci, naukowcy i dziennikarze z Polski, Chin i innych krajów, spotkali się 20 sierpnia w Ambasadzie RP w Pekinie, by podsumować udaną misję umieszczenia polskiego satelity naukowego „Heweliusz” na orbicie okołoziemskiej przez chińską rakietę „Long March 4B”.

- Wydarzenie to stanowi świetny element upamiętnienia przypadających w 2014 roku obchodów 65. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Chinami a Polską - zaznaczył Krzysztof Dobrowolski, charge d`affaires Ambasady RP w Pekinie. Myślę, że słynny astronom byłby z tego faktu szczerze zadowolony - dodał odnosząc się do zawieszonego na ścianie Sali Kopernikańskiej portretu Mikołaja Kopernika.

Specjalnymi gośćmi wydarzenia byli naukowcy-konstruktorzy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk, a także przedstawiciele producenta rakiety - China Great Wall Industry Corporation (CGWIC) oraz Chińskiej Agencji Kosmicznej (CAK).

- Już na samym początku oferta chińskiego partnera była na tyle wyczerpująca, że szybko podjęliśmy decyzję o współpracy – mówił prof. Marek Banaszkiewicz, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN.Chęć kontynuowania współpracy z naukowcami z Polski wyraził podczas spotkania prezydent CGWIC Yin Liming, a zastępca dyrektora generalnego Chińskiej Agencji Kosmicznej Li Guoping mówił o planach podjęcia wspólnych działań ze swoim odpowiednikiem znad Wisły - Polską Agencją Kosmiczną.Wystrzelenie satelity „Heweliusz” i wszystkie wydarzenia towarzyszące mu to w dużej mierze dopełnienie kontaktów Centrum Badań Kosmicznych PAN z chińskimi partnerami, wspieranych przez Ambasadę RP w Pekinie. Pomysł wspólnego projektu powstał we wrześniu 2013 roku, podczas wizyty w Chinach polskich parlamentarzystów i przedstawicieli CBK. Wtedy po raz pierwszy naukowcy z Polski spotkali się z przedstawicielami China Great Wall Industry Corporation.

Dzięki polsko-chińskiej współpracy 19 sierpnia 2014 roku o 5:15:00 czasu polskiego rakieta Long March-4B wyniosła satelitę naukowego BRITE-PL "Heweliusz” na orbitę okołoziemską. W przestrzeń kosmiczną został on wystrzelony z kosmodromu Taiyuan Satellite Launch Center, 600 km na południowy zachód od stolicy Chin. "Heweliusz" rozpoczął już nadawanie z orbity.


Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych/msz.gov.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Chiny


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION