POWRÓT
     2017-03-15 00:00:00

Warszawa. Rusza program wiosennych nasadzeń.


Jeszcze nie zaczęła się astronomiczna wiosna, ale warunki pogodowe już pozwalają na pierwsze sadzenia. Do Warszawy zjeżdżają z całej Europy duże drzewa do nasadzeń przyulicznych. W ciągu najbliższych dni w stolicy pojawi się blisko pięć tysięcy drzew. Do akcji sadzenia mogą włączyć się również warszawiacy.

– Nie możemy biernie czekać, aż parlamentarzyści zmienią ustawę o ochronie przyrody. Nie naprawią tym już szkód, które wyrządzili złym prawem. Musimy działać i do tego samego zachęcamy mieszkańców Warszawy. Co prawda nie możemy powstrzymać pił tnących drzewa na prywatnych działkach, ale możemy sadzić nowe na terenach publicznych – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

– W ten weekend zachęcamy mieszkańców by włączyli się do wspólnego sadzenia drzew, które przygotuje miasto. Do końca marca prowadzone będą intensywne działania, dzięki którym w całej Warszawie pojawi się w sumie blisko pięć tysięcy nowych drzew. Zachęcamy też właścicieli innych nieruchomości i przedsiębiorców do sadzenia drzew. Wierzymy, że łopatami i szpadlami damy odpór piłom – dodaje.

W weekend przy ulicach w Warszawie zostanie posadzonych ponad trzysta drzew. Wszystkie są zgodne z przyjętymi przez Radę Miasta „Standardami kształtowania zieleni Warszawy” wraz z „Programem ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku”. W zestawie do nasadzeń przyulicznych znajdują się takie gatunki jak lipy warszawskie, dęby, wiśnie szlachetne, klony polne, grochodrzewy czy jesiony. To duże dorodne drzewa mające od 6 do 10 lat, o obwodzie od 16 do 18 cm i wysokości dochodzącej do siedmiu metrów. Przygotowywane były przez kilka lat w europejskich szkółkach, w specjalnych uprawach, gwarantujących ich przyjęcie w trudnych warunkach miejskich.

– Weekendowa akcja to dopiero początek działań zmierzających do zazielenienia stolicy. Trwają przygotowania do prawdziwej „ofensywy” nasadzeń, którą przeprowadzimy w tym roku na ponad pięćdziesięciu dużych ulicach – mówi Renata Kuryłowicz, pełnomocnik Prezydent m.st. Warszawy ds. zieleni.

Akcję wiosennego sadzenia koordynuje Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, jednostka utworzona w celu rozwoju zieleni miejskiej w stolicy.

Mieszkańców zapraszamy do sadzenia mniejszych, leśnych drzewek. Do końca marca w stołecznych lasach pojawi się ich 2440 sztuk. Akcja ich sadzenia rozpocznie się w sobotę, 18 marca. Pierwszych tysiąc sadzonek – brzóz, klonów i jarzębów – pojawi się w lesie przy ul. Lucerny. Start akcji w pobliżu ronda u zbiegu ulic Trakt Lubelski i Lucerny o godz. 10.00. Zalesionych zostanie blisko 30 arów. Dla chętnych przygotowano łopaty oraz gorącą herbatę. Akcję prowadzą Lasy Miejskie-Warszawa.

Także nad Wisłą, jak co roku o tej porze, rozpocznie się sztobrowanie, czyli sadzenie wierzbowych żywokołów. Dwa tysiące sztuk wierzbowej plantacji zostanie posadzonych w pobliżu dwóch warszawskich plaż – Rusałki na Pradze-Północ i Poniatówki na Pradze-Południe. Na chętnych czekają specjalne szpikulce służące do osadzania sztobrów w gruncie. Początek akcji w sobotę, 18 marca, o godz. 10.00 na plaży Poniatówka, a następnego dnia o tej samej porze na plaży Rusałka obok warszawskiego zoo. Sztobrowanie nad Wisłą koordynuje Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

– Na Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy złożyłam wnioski intencyjne, które mam nadzieję, skutkować będą wprowadzeniem poprawek do budżetu i przekazaniem do Zarządu Zieleni dodatkowych środków. W ten sposób w każdej z osiemnastu dzielnic Warszawy pojawiłoby się tysiąc nowych drzew. Z tych środków sfinansowane zostałaby także inwestycje w małą infrastrukturę na lokalnych terenach zieleni – mówi Aleksandra Gajewska, radna i wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy.

Znowelizowana ustawa o ochronie przyrody weszła w życie 1 stycznia. Od tamtej pory w Warszawie, ale i w całym kraju, można obserwować druzgocące skutki liberalizacji prawa, które umożliwia wycięcie każdego drzewa na prywatnej posesji, jeśli nie jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W stolicy pod topór trafiają często cenne, wieloletnie okazy, które nieraz rosły w samym centrum miasta. Warszawa chce zniwelować efekty działania ustawy i do tego samego zachęcać będzie mieszkańców. Szacuje się, że na terenach prywatnych w stolicy rośnie około 500 tysięcy w pełni dojrzałych drzew zagrożonych wycięciem.

Terminy oraz miejsca

Uwaga: podana godzina oznacza rozpoczęcie sadzenia drzew, na wszystkich wymienionych ulicach, w danej dzielnicy równocześnie.


Bemowo – sobota, 18 marca, od godz. 9.00
• ul. Piastów Śląskich w rejonie skrzyżowania z ul. Popiołka – Acer rubrum „Red Sunset”
• ul. Piastów Śląskich w rejonie skrzyżowania z ul. ul.Żołnierzy Wyklętych – Acer platanoides „Royal Red”

Białołęka – niedziela, 19 marca, od godz. 9.00
• ul. Płochocińska w rejonie numeru 59 – Tilia cordata
• ul. Modlińska – Acer campestre „Elsrijk”

Bielany – sobota, 18 marca, od godz. 9.00
• ul. Wólczyńska vis-à-vis numeru 17a – Platanus hispanica „Acerifolia”
• ul. Kasprowicza w rejonie ul. Makuszyńskiego – Quercus rubra
• ul. Żeromskiego w rejonie ul. Sadowskiej – Tilia europaea „Pallida”
• ul. Lektykarska (na odcinku od ul. Smoleńskiego do Wierzyńskiego) – Crataegus media „Paul’s Scarlet”

Mokotów – sobota, 18 marca, od godz. 14.00
• ul. Sikorskiego (na odcinku od ul. Sobieskiego do ul. Pory) – Tilia europaea „Pallida”
• ul. Witosa w rejonie skrzyżowania z ul. Idzikowskiego Ochota – Acer platanoides

Praga-Południe – sobota, 18 marca, od godz. 9.00
• ul. Szaserów w rejonie numeru 63 – Acer campestre „Elsrijk”

Śródmieście – sobota, 18 marca, od godz. 14.00
• ul. Marszałkowska w rejonie numerów 8, 78/80 oraz 84/92 – Quercus rubra oraz Tilia europaea „Pallida”
• al. Jana Pawła II w rejonie placu Mirowskiego – Platanus hispanica „Acerifolia”
od godz. 16.00
• al. Szucha m.in. w rejonie numerów 11, 12, 19 oraz 17/19 – Quercus rubra

Ursus – sobota, 18 marca, od godz. 12.00
• ul. Gierdziejewskiego w rejonie ul. Czerwona Droga – Platanus hispanica „Acerifolia”

Ursynów – niedziela, 19 marca, od godz. 9.00
• ul. Anody (na odcinku od ul. Dolin Służewiecka do ul. Jastrzębskiego) – Quercus rubra

Wawer – niedziela, 19 marca, od godz. 9.00
• ul. Korkowa w rejonie numerów 112-114 – Quercus rubra oraz Robinia Margaretta Casque Rouge „Pinka Cascade”

Wesoła – niedziela, 19 marca, od godz. 9.00
• ul. Jana Pawła II w rejonie ul. Jodłowej – Acer platanoides
• ul. Wspólna w rejonie numerów 21-31 – Prunus serrulata „Kanzan”

Wilanów – niedziela, 19 marca, od godz. 9.00
• ul. Drewny w rejonie ul. Zapłocie – Tilia mordata „Greenspire”

Włochy – sobota, 18 marca, od godz. 12.00
• ul. Hynka w rejonie skrzyżowania z ul. Radarową vis-à-vis ogrodów działkowych – Acer platanoides „Columnare” oraz Acer campestre „Elsrijk”

Wola – sobota, 18 marca, od godz. 12.00
• al. Prymasa Tysiąclecia w rejonie skrzyżowania z ul. Zawiszy – Acer platanoides

Żoliborz – sobota, 18 marca, od godz. 9.00
• ul. Krasińskiego w rejonie numerów 8-31 – Acer platanoides, Acer saccharinum, Fraxinus pennsylvanica oraz Robinia Margaretta Casque Rouge „Pinka Cascade”

/um.warszawa.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Warszawa - Warszawa - Ochota

/um.warszawa.pl/


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION