POWRÓT
     2013-01-05 00:00:00

Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami.


Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami dostosowuje prawo do orzeczenia TK z 19 maja 2011 r., stwierdzającego niekonstytucyjność przepisu, który pozbawiał część byłych właścicieli prawa do ubiegania się o zwrot nieruchomości wywłaszczonych w okresie powojennym.

Niezgodność z konstytucją polegała na tym, że obowiązująca dotychczas ustawa zawierała listę przepisów, na podstawie których przeprowadzano wywłaszczenia, ale pomijała art. 47 ustawy z 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości. Jeśli jako podstawa prawna wywłaszczenia w akcie notarialnym wpisany był właśnie ten artykuł, do tej pory nie można było starać się o zwrot nieruchomości.

Nowelizacja umożliwia tej grupie byłych właścicieli wywłaszczonych nieruchomości dochodzenie swoich praw. Przepisy o zwrocie nieruchomości będą dotyczyły nie tylko nieruchomości zajętych przez Skarb Państwa, lecz także przez gminy.

Sejm VII kadencji uchwalił ustawę 9 listopada 2012 r., a prezydent podpisał ją 12 grudnia 2012 r.

Ustawa wchodzi w życie 3 stycznia 2013 r.

fot.taciborek.pl

/sejm.gov.pl/  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION